Igor Pogorzelski to wykładowca akademicki, reżyser dźwięku, prelegent muzyczny, filmoznawca i specjalista od zaawansowanych technologii dźwiękowych. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Przez wiele lat zajmował się dźwiękiem i montażem muzyki do polskich filmów fabularnych. Od ponad 20 lat działa też jako prelegent muzyczny w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej. Współpracuje m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie. Jego pasją są języki obce. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, niemiecku, francusku i włosku. Pogorzelski to akwarysta, miłośnik kwiatów i ogrodów.
Igor Pogorzelski, w wygłoszonym przez siebie wykładzie, przybliżył studentom historię walca. Walc był początkowo tańcem podmiejskim. Tańczono go tylko w podrzędnych lokalach. Tempo tańca było wolne. Starano się wirować na jak najmniejszej przestrzeni, ponieważ wtedy uchodziło to za dowód kunsztu tanecznego.
Walc, niekwestionowany król tańców salonowych, uwielbiany za elegancję i szyk, wbrew pozorom nie miał łatwej drogi do sukcesu. Przez zgorszone starsze pokolenie nazywany był "diabelskim wymysłem". Oprócz kontrowersji wzbudzał także protesty - z powodu tempa i ciągłego wirowania zdarzały się bowiem wśród tancerzy przypadki apopleksji, a nawet śmierci.
Wykładowca zaprezentował studentom fragmenty koncertów granych przez najwybitniejszych pianistów, m.in. Rafała Blechacza i Vladimira Horowitza. Igor Pogorzelski starał się pokazać studentom, jak wyglądają różnice w wykonaniu i interpretacji utworów.
Wykładowca przybliżył studentom postać Fryderyka Chopina, Johanna Straussa(ojca i syna), Piotra Czajkowskiego oraz innych wielkich kompozytorów, starając się na ich przykładzie pokazać kunszt muzyczny i współistnienie muzyki z tańcem.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.