Wstępny szacunek kosztów
Gdy planujesz zrobić wstępny rozrachunek swojej podróży, zacznij od poznania wstępnych kosztów transportu i noclegów. Na szczegółowe poszukiwania będzie czas później - teraz postaraj się wybrać najbardziej realne opcje, by oszacować mniej więcej, ile będziesz musiał wydać. Zaokrąglij te kwoty z pewnym zapasem, by nie martwić się, że zabraknie Ci środków, gdy przejdziesz do dokładnych rachunków. Weź też pod uwagę, co chciałbyś zobaczyć i zapoznaj się z cenami wstępu na poszczególne atrakcje. Sprawdź, czy w danym mieście są dostępne specjalne oferty dla turystów, które np. obniżą koszty biletów do muzeów, na których Ci zależy lub dadzą Ci zniżkę na komunikację miejską. Z pomocą różnych portali i forów dowiedz się też, jakie są orientacyjne koszty jedzenia. Przykładowo planując wyprawę do Skandynawii możesz być zdziwiony niską ceną lotów, jednak na miejscu koszt pojedynczego posiłku może stanowić dla Ciebie niemałe zaskoczenie.
Na koniec zbierz to wszystko i skonfrontuj ze swoim stanem konta i oszczędnościami, które planowałeś przeznaczyć na wyjazd.
Scenariusze wyjazdu
Większość osób zazwyczaj nie ma dostatecznej ilości gotówki potrzebnej na opłacenie całej podróży w dniu, w którym decyduje się zacząć ją planować. Dlatego warto przygotować taki harmonogram i wycenę z wyprzedzeniem, by należycie przygotować się do wyjazdu. Możesz jednak wybrać różne scenariusze budowania budżetu.
Możesz zaplanować wakacje jedynie do tych miejsc, na które Cię po prostu stać. Z pewnością ostatecznie czas spędzony w takim miejscu także okaże się wartościowy.
Kolejną z możliwości jest postanowienie zbierania środków na upatrzony cel podróży przez dłuższy czas, a następnie opłacenie wszystkich związanych z nią kosztów w jednym momencie.
Inną opcją jest opłacanie poszczególnych elementów wyprawy po kolei, w różnych okresach czasu. Powiedzmy, że możesz najpierw poszukać najtańszych biletów lotniczych i zapłacić za nie, a po czasie uzbierać na wykupienie noclegu. Niestety, ten scenariusz ma taki minus, że w tym okresie poszczególne, upatrzone oferty mogą się dezaktualizować.
Zdarza się, że wciąż brakuje gotówki na danym etapie planowania podróży. To może wydarzyć się np. wtedy, gdy znajdziesz wyjątkowo dobrą opcję transportu. A wiesz, że takie oferty często pojawiają się niespodziewanie i są krótkotrwałe. W takiej sytuacji przemyśl wzięcie pożyczki, którą z łatwością spłacisz, nawet jeszcze przed dniem wyjazdu. Przykładowo w Providencie możesz otrzymać pożyczkę online, która pozwoli Ci zyskać tyle gotówki, ile będziesz potrzebował - w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu będziesz mógł szybko opłacić bilety zanim się wyprzedadzą, a następnie w kilka miesięcy wygodnie spłacić pożyczone pieniądze.
Zbuduj budżet
Przyszedł czas na dopracowanie planu, a co za tym idzie budżetu. Gdy masz za sobą zakup biletów na środki komunikacji, zarezerwowałeś miejsca noclegowe, wybierz środek lokomocji, który pomoże Ci poruszać się na miejscu. Następnie opracuj szczegółowo każdy dzień i koszty zwiedzania poszczególnych atrakcji. Na końcu podsumuj wszystko i wybierz scenariusz, według którego sfinansujesz swoją podróż. Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę w banku, postaraj się poznać wszystkie związane z tym koszty np. za pomocą kalkulatora na stronie pożyczkodawcy:https://www.provident.pl
Wolność, której nie kupisz
Wyjeżdżając w podróż z pewnością nie będziesz miał ochoty martwić się pieniędzmi. Aby móc cieszyć się wolnością i beztroską, zaplanuj wszystko wcześniej, z uwzględnieniem bezpiecznej poduszki finansowej i ubezpieczenia od niespodziewanych wypadków. Z drugiej strony nie odkładaj też podróży na kolejny rok - takie plany przemijają, a wtedy pozbawisz się niezwykłych przygód, które będziesz wspominał przez lata.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.