Tym razem MDK zaproponował udział w zajęciach z grafiki warsztatowej. Uczestnicy mogli zapoznać się z jedną z najbardziej popularnych technik graficznych, czyli linorytem. Mieli też okazję pracować na profesjonalnej prasie graficznej. Niektórzy z nich mieli już styczność z różnego rodzaju pracami plastycznymi, a warsztaty pozwoliły im na udoskonalenie posiadanych już umiejętności.
Chociaż linoryt jest bardzo popularną techniką graficzną, to nawet wśród artystów plastyków można zetknąć się z ludźmi, którzy nigdy nie mieli okazji spotkać się z tą techniką.
Historia linorytu rozpoczęła się ponad 100 lat temu, a linoleum pełniące role matrycy powstało w 1863 roku. Początkowo wykorzystywano linoleum jedynie jako wykładzinę podłogową. Dopiero niemieccy ekspresjoniści w XX wieku zwrócili uwagę, że jest to niezwykły materiał, a jego wykorzystanie oferuje wiele różnych możliwości. Od tego momentu zainteresowanie linorytem znacznie wzrosło. Do dzisiaj utrzymuje się na wysokim poziomie. Z czasem okazało się, że ta technika druku pozwala na uzyskanie bardzo różnorodnych i atrakcyjnych efektów wizualnych.
Odbitka graficzna powstaje dzięki zastosowaniu matrycy, której elementy wypukłe pokrywane są farbą. Fragmenty, które mają pozostać niezadrukowane, zostają wycięte za pomocą odpowiednich dłutek oraz nożyków. Następnie trzeba skorzystać z prasy graficznej i wykonać odbitkę na arkuszu papieru lub innym odpowiednim podkładzie.
Warsztaty odbyły się 6 lutego.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.