Seniorzy mogli wysłuchać wykładu o coraz to nowszych metodach działania oszustów. Funkcjonariusze policji tłumaczyli, jak postępować, aby nie stać się ofiarami naciągaczy. Naciągacze starszych osób wymyśli i ciągle korzystają z metody oszustwa "na wnuczka". Coraz bardziej popularne są też metody "na gazownika" czy "na policjanta". Funkcjonariusze rozmawiali ze studentami także o bezpieczeństwie w sieci.
Osoby starsze są bardzo narażone na nieuczciwe praktyki konsumenckie. Do ich drzwi pukają ludzie, którzy nakłaniają seniorów do zmiany dostawcy prądu czy usług telefonicznych.
Inne pole do manipulacji to organizowanie pokazów, podczas których seniorzy nakłaniani są do zakupu na kredyt drogich produktów. Emeryci nie są informowani, że mają 14 dni na odstąpienie od umowy. Czasami celowo uniemożliwia im się to, np. nie przekazując na czas odpowiednich dokumentów.
Pokazywano seniorom kampanie reklamowe, które doskonale obrazowały, w jaki sposób działają oszuści i co trzeba robić, aby nie dać się nabrać i nie stracić wszystkich oszczędności życia.
Poruszono również temat bezpieczeństwa seniorów na drodze. Okazało się, że wiele osób zgromadzonych na sali to czynni kierowcy, dlatego temat poruszony przez funkcjonariuszy był im niezwykle bliski. Policjanci tłumaczyli, aby nie wsiadać za kierownicę, jeśli nie jesteśmy pewni swojego stanu zdrowia.
Na spotkanie zaproszono także ratownika medycznego, który pokazał studentom, w jaki sposób należy udzielić osobie poszkodowanej pierwszej pomocy przedmedycznej.
Seniorzy otrzymali materiały profilaktyczne. Były to ulotki i plakaty.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.