Na sali nie zabrakło laureatów konkursu z lat ubiegłych.
Na czele kapituły konkursu stoi starosta Zbigniew Chrupek.
W skład kapituły wchodzą: ks. Jan Okuła, podinsp. Mirosław Olszewski, Izabela Hryń - polonista, sekretarz powiatu Jolanta Ugniewska, ppłk Tomasz Baranowski, sierż. szt. Marzena Laczkowska, bryg. Janusz Iwanowski i kierownik Józef Jastrzębski.
Pierwsza statuetka została wręczona przedstawicielom Szkolnego Klubu Wolontariatu "Rubinek Charytatywnie".
W ten sposób kapituła doceniła wkład uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej. Szkolny wolontariat już od wielu lat angażuje się w akcje charytatywne. Jedną z największych tego typu imprez był koncert, który wolontariusze zorganizowali dla Karola - kolegi, który uległ ciężkiemu wypadkowi. Rehabilitacja chłopaka kosztuje około 15 tysięcy złotych miesięcznie. Jest to ogromny wydatek. Społeczność szkolna nie potrafiła siedzieć z założonymi rękami. Od razu stwierdziła, że muszą zrobić coś, aby pomóc potrzebującemu.
Klub włączył się też m.in. w akcję pod nazwą "Nie jest kolorowo". Wolontariusze zbierali przybory szkolne dla polskich dzieci, które mieszkają obecnie za granicą. Uczniowie zaangażowali się także w zbiórkę zabawek dla dzieci przebywających na oddziale onkologicznym w białostockim szpitalu.
Klub, praktycznie od samego początku, współpracuje z placówkami zajmującymi się osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Od wielu lat na wsparcie uczniów może liczyć Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej, "Dom z sercem" w Komorowie, a także szkoła w Lubiejewie i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zuzeli.
Kolejną statuetkę przyznano Annie Kolasińskiej, kierownikowi ŚDS w Ostrowi Mazowieckiej.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej istnieje już prawie 20 lat. Został założony w 2000 roku. Jest to miejsce dziennego pobytu dla czterdziestu osób. Osoby przebywające w placówce cierpią na przewlekłe choroby psychiczne lub pewne niepełnosprawności intelektualne. Potrzebują one ciągłej opieki i uwagi. Dom zapewnia wsparcie społeczne dla uczestników. Rozwija umiejętności niezbędne do samodzielnego życia. Pracownicy organizują różnego rodzaju treningi, zajęcia i warsztaty. Takie działanie jest rodzajem terapii dla uczestników ŚDS. Anna Kolasińska wraz z pracownikami dbają o to, aby żaden z podopiecznych nie czuł się odrzucony i osamotniony.
Trzecią statuetkę wicestarosta Józef Rostkowski wręczył prof. dr hab. Barbarze Falińskiej, która jest emerytowanym językoznawcą. Barbara Falińska z pasją i zaangażowaniem podejmuje działania mające na celu zbadanie i utrwalenie języka regionu ostrowskiego. W ten sposób stara się ocalić język dla kolejnych pokoleń mieszkańców naszego powiatu. Lingwistka i badaczka gwary suwalskiej jest wychowanką prof. Witolda Doroszewskiego - wybitnego językoznawcy. Prof. Falińska jest także inicjatorką projektu pn. "Dialog pokoleń", który jest realizowany przez Towarzystwo Kultury Języka. Prof. Falińska cały czas prowadzi warsztaty językoznawcze, podczas których dzieli się swoją wiedzą z uczniami.
W rozstrzygniętym konkursie literackim nagrodzono uczniów szkół podstawowych, czyli Julię Skłodowską, Amelię Wojciechowicz i Aleksandrę Wojciechowicz.
Nagrody przyznano także uczniom szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi. Powędrowały one do Anny Pieńkowskiej, Sylwii Dobrowolskiej i Katarzyny Bloch.
Kapituła przyznała nagrody również uczniom szkół średnich. Nagrodę otrzymał Szymon Zawadzki, Natalia Skoczeń i Urszula Jagielska.
O muzyczną oprawę uroczystości zadbali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.
Uroczystość odbyła się w Jatkach.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.