Tematem wykładu byli uchodźcy ze Związku Sowieckiego w Afryce i Indiach w latach 1942-1945. Przedstawiono na nim prezentację, w której zostały omówione zagadnienia m.in. dotyczące zbrodni katyńskiej, deportacji, agresji sowieckiej na II RP czy Układu Sikorski-Majski. Zostały zaprezentowane również przykłady prasy działającej ówcześnie, to m.in.: "Polak w Afryce" oraz "Głos Polski". Uczniowie szkół średnich mogli dowiedzieć się również trochę informacji o radiu, a dokładnie o tym, że polskie audycje zaczęto nadawać od 1943 roku, emitowano je tylko kilka razy w tygodniu oraz na czym opierał się program audycji.
Na warsztatach historycznych uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania w oparciu o zaprezentowany tekst. Mogli odpowiadać w formie pisemnej, jak i w ustnej.
Zajęcia odbyły się w związku z 79 rocznicą pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir. Uczniowie z ostrowskich szkół przyjęli zaproszenie na lekcję historii od Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej i Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Spotkanie odbyło się w Starej Elektrowni.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.