Ewidencja czasu pracy - fakty i mity

Dodano: 26 lutego 2019 14:37, Autor: Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Celem prowadzenia takiej dokumentacji jest ustalenie odpowiedniego wynagrodzenia i innych świadczeń, które związane są z pracą.
Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika wynika przynajmniej z trzech aktów prawnych, a dokładnie z Kodeksu Pracy, Rozporządzenia Ministra Pracy dotyczącego zakresu prowadzenia dokumentacji w sprawach wynikających ze stosunku pracy i metod prowadzenia akt osobowych pracowników, a także z ustawy związanej ze zmianami w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. Celem prowadzenia takiej dokumentacji jest ustalenie odpowiedniego wynagrodzenia i innych świadczeń, które związane są z pracą.
REKLAMA


Ewidencja czasu pracy - kiedy trzeba ją prowadzić?


Jak już wspomniano, ewidencja czasu pracy służy temu, aby pracodawca mógł w sposób prawidłowy ustalić wynagrodzenie i dodatkowe świadczenia pracownika. W większości przypadków obowiązek jej prowadzenia spoczywa na pracodawcy - zostało to nawet podkreślone w ministerialnym rozporządzeniu, które nakazuje, aby ewidencja była prowadzona imiennie dla każdego pracownika, bez względu na to, ile osób jest zatrudnionych w danym zakładzie pracy. Ewidencjonowanie czasu pracy nie dotyczy pracowników, którzy są objęci systemem zadaniowego czasu pracy, zarządzają zakładem pracy w imieniu pracodawcy lub uzyskują ryczałt za pracę w godzinach nocnych bądź za godziny nadliczbowe. Oznacza to, że w tych sytuacjach ewidencji prowadzić nie trzeba, jednak w przypadku pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy należy prowadzić karty ewidencji czasu pracy, w których uwzględnia się dni, w które dany pracownik pracy nie wykonywał, np. w czasie urlopu. Zobacz również, czy lista obecności jest pełnowartościową ewidencją czasu pracy?: http://www.mok-tm.pl/czy-lista-obecnosci-jest-pelnowartosciowa-ewidencja-czasu-pracy/

Co powinno znaleźć się w ewidencji czasu pracy?


Karta ewidencji czasu pracy musi zawierać informacje związane z pracą w każdy dzień, w tym również w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, w dni wolne od pracy oraz w niedziele i święta. Należy w niej umieszczać również dane dotyczące urlopów, zwolnień, nieobecności usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych oraz dyżurów. W przypadku, gdy ewidencja jest prowadzona dla pracownika młodocianego, pracodawca jest zobowiązany do uwzględnienia w niej także czasu pracy przeznaczonego na prace wzbronione młodocianym, które mogą być wykonywane w celu zdobycia przygotowania zawodowego.
Niezbędnym załącznikiem do karty czasu pracy są wnioski o udzielenie czasu wolnego za godziny nadliczbowe. Pracodawcy załączają do niej również zwolnienia lekarskie oraz wnioski urlopowe.

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy?


W praktyce najlepiej sprawdza się elektroniczna ewidencja czasu pracy, np.:https://inewi.pl/Funkcje/Rejestracja-Czasu-Pracy
Nowoczesny system RCP to możliwość łatwej oraz dokładnej kontroli i ewidencjonowania czasu pracy. Pozwala on monitorować spóźnienia, nieobecności oraz nadgodziny, co znacznie ułatwia rozliczanie. System współpracuje z najczęściej używanymi programami kadrowo-płacowymi, a lista dedykowanych integracji zwiększa się co miesiąc.

Użytkownik może prowadzić ewidencję za pomocą aplikacji mobilnej, a także poprzez aplikację internetową dostępną w przeglądarce www. Istnieje też możliwość wykorzystania komputera w roli Rejestratora Czasu Pracy. Pracownicy są identyfikowani za pomocą kodów QR, dzięki czemu nie trzeba inwestować w drogie i nieefektywne rozwiązania, takie jak czytniki czasu pracy oparte na kartach zbliżeniowych lub magnetycznych.


Zobacz również

Sprawdź, gdzie skorzystasz z nieodpłatnej pomocy prawnej

26 lutego 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Z pomocy może skorzystać każdy, kto nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Debiutancki singiel Amelii Andryszczyk (wideo)

25 lutego 2019, Miłosz Magrzyk

Kariera młodej piosenkarki cały czas się rozwija.

Zebrali blisko 17 tys. zł dla Tosi i Alana (zdjęcia, wideo)

24 lutego 2019, Redakcja

W sobotni wieczór w Restauracji U Sarnowskich odbył się bal charytatywny, z którego dochód przeznaczono na pomoc dwójce dzieci: Tosi i Alanowi.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]