Do kwalifikacji wojskowej w tym roku mają obowiązek stawić się: mężczyźni urodzeni w 2000 roku; mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; osoby urodzone w latach 1998-1999, które podczas poprzedniej kwalifikacji zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeśli termin upływa przed 26 kwietnia lub złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności jeśli termin jest późniejszy; kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub kończące w 2019 roku szkołę lub uczelnię medyczną, weterynaryjną albo studia na kierunku psychologia; osoby pełnoletnie, które zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Każdy przechodzi podobny zestaw badań. Komisja sprawdza, czy kandydat posiada tatuaże, przeprowadza wywiad na temat stylu życia oraz przeprowadza inne, dodatkowe badania, jeśli dokumentacja medyczna wskazuje na przewlekłą chorobę. Po zebraniu wszystkich danych, osoba otrzymuje się jedną z 4 kategorii: A, B, D lub E.
Przewodniczącym komisji lekarskiej jest lek. Zdzisław Malinowski. Komisja w Ostrowi Mazowieckiej będzie pracowała od 1 do 26 marca br.
Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, to przewodniczący komisji lekarskiej może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym także psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną. Badania lekarskie, prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej, podobnie jak dodatkowe badania specjalistyczne i obserwacja szpitalna, na które może skierować przewodniczący komisji lekarskiej, są obowiązkowe. Na osobie wezwanej do kwalifikacji, ciąży także obowiązek przedstawienia komisji lekarskiej, posiadanej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań specjalistycznych, przeprowadzonych w ciągu 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są zobowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu. W razie niemożności osobistego stawienia się w wyznaczonym terminie powinny niezwłocznie skontaktować się z komisja lekarską w celu uzgodnienia innego terminu stawiennictwa.
Jeśli osoba nie stawi się do kwalifikacji wojskowej i nie uzasadni swojej nieobecności, to można na taką osobę nałożyć grzywnę lub zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej (w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia:
1. Dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
2. Posiadaną dokumentację medyczną - w celu przedstawienia jej komisji lekarskiej,
3. Aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,
4. Dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub kontynuacji nauki oraz dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe (świadectwo ukończenia lub zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki).
W ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia każdy, niezależnie od kategorii zdolności jaką wobec niego orzeczono, ma prawo wnieść pisemne odwołanie do wojewódzkiej komisji lekarskiej, jeżeli nie jest zadowolony z wydanego orzeczenia.
Każdy mógł zapoznać się z materiałami promującymi polską armię.
Szczególną uwagę zwraca się na Wojska Obrony Terytorialnej. Cały czas jest dużo osób wstępujących w szeregi WOT, a ciekawostką może być to, że do służby w WOT często zgłaszają się nawet małżeństwa.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.