Dzień Kobiet w bibliotece (zdjęcia)

Dodano: 11 marca 2019 09:32, Autor: Miłosz Magrzyk

Biblioteka zachęcała do wypożyczania i czytania książek.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej (z okazji Dnia Kobiet) zorganizowała wystawę książek i quiz.

REKLAMA



Motyw kobiety w literaturze zmieniał się na przestrzeni lat. Zazwyczaj przedstawicielki płci pięknej kojarzyły się twórcom z miłością, rodziną i macierzyństwem. Kobietę wielbili średniowieczni lirycy, a także artyści doby renesansu. Niejednokrotnie niewiasty stawały się adresatami komplementów barokowych poetów.

Polscy twórcy doby romantyzmu kobietę postrzegali przede wszystkim jako matkę i żonę, która spełnia się w miłości do ojczyzny. Dopiero piśmiennictwo modernistyczne i okres pozytywizmu zaczęły silnie promować emancypację. Kobietę zaczęto postrzegać inaczej; nie opierając się tylko na tradycyjnie przypisywanych jej rolach.

Kobiety były różnie przedstawiane w literaturze. Niektóre zdobywały się na heroiczne czyny, np.: Joanna d`Arc, Emilia Plater czy Stanisława Bozowska. Kobiety heroiczne to też, np.: Antygona, Penelopa z "Odysei", Aldona z "Konrada Wallenroda" czy Sonia Marmieładowa ze "Zbrodni i kary". Były też egoistki, np. Emma z "Pani Bovary" czy Aniela z "Moralności pani Dulskiej".

W literaturze nie zabrakło również "femme fatale", czyli kobiet, które przynosiły mężczyźnie porażkę i zgubę, np. Lady Makbet czy Balladyna. Literackim przykładem takiej postaci może być także Aspazja z powieści "Poganka" Narcyzy Żmichowskiej oraz Izabela Łęcka z powieści "Lalka" Bolesława Prusa.

Wzorce doskonałej niewiasty możemy spotkać zarówno w literaturze polskiej, jak i światowej. W mitologii greckiej przykład może stanowić Afrodyta, a w "Boskiej komedii" Beatrycze. Francesco Petrarka opiewał w swych sonetach miłość do Laury. Dla "Rycerza Smętnego Oblicza" ideałem kobiety była prosta wiejska dziewczyna o imieniu Dulcynea. Goethe w "Cierpieniach młodego Wertera" opisuje rozterki głównego bohatera, zakochanego w kobiecie o imieniu Lotta. W "Quo Vadis" to Ligia jawi się jako kobieta idealna, a w "Potopie" idealna jest Oleńka Billewiczówna.

Często zaślepieni miłością literaccy bohaterowie nie potrafili zobaczyć prawdziwej natury swych wybranek. W "Lalce" Bolesława Prusa Stanisław Wokulski nie dostrzega wad ukochanej przez siebie Izabeli Łęckiej - kobiety w gruncie rzeczy próżnej i pustej.

Często też bohaterów łączyła tak silna wzajemna miłość, że nie potrafili rozstać się ze sobą nawet w obliczu śmierci.

Za pierwszy przykład może posłużyć miłość Romea i Julii. W "Qou Vadis" Eunice darzy Petroniusza tak dużą miłością, że wspólnie z nim odbiera sobie życie. W "Krzyżakach" Zbyszko z Bogdańca jest w stanie poświęcić życie dla swej ukochanej Danusi. Niezłomna miłość jak najbardziej może kojarzyć się również z postaciami Orfeusza i Eurydyki albo Tristana i Izoldy.

Kobiety od początku dziejów nieprzerwanie pojawiają się na kartach dzieł literackich, a ich wizerunki są niezwykle różne. Tak samo różne są kobiece charaktery.


Zobacz również

Maraton filmowy z okazji Dnia Kobiet (zdjęcia)

11 marca 2019, Miłosz Magrzyk

Młodzi kinomaniacy spotkali się w Jatkach.

IX Festiwal Zdrowia i Urody "Miasto dla Kobiet" (zdjęcia, wideo)

11 marca 2019, Redakcja

Już po raz dziewiąty MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej zorganizował festiwal z okazji Dnia Kobiet.

Poszukiwani przez ostrowską policję

10 marca 2019, KPP Ostrów Maz., red. AA

Policja poszukuje świadków kradzieży, zdarzeń drogowych i zniszczeń. Świadkowie oraz osoby mogące mieć wiedzę na temat opisanych zdarzeń proszone są o kontakt z policją.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]