Profilaktyka pierwotna to działania mające na celu zapobieganie powstawaniu choroby. Chodzi o wzmocnienie ogólnego stanu zdrowia. W przypadku nowotworu piersi możliwości profilaktyki pierwotnej są ograniczone.
Wyniki badań wskazują na związek między wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi a nadwagą, nadmiernym spożywaniem tłuszczu czy alkoholu. Ilość tkanki tłuszczowej oraz konsumpcja alkoholu wpływają na poziom estrogenów. Im wyższy poziom tych hormonów, tym ryzyko zachorowania na raka piersi jest większe. Rodzenie dzieci oraz długie karmienie piersią są uważane za czynniki zmniejszające ryzyko zachorowania na raka piersi.
Nie można wyeliminować też niektórych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi, tj. wieku czy występowania nowotworów w rodzinie.
Można jednak zmniejszyć zagrożenie zgonu z powodu raka piersi poprzez właściwe postępowanie, np. zmianę trybu życia czy poddawanie się stałej kontroli. Dla wczesnego wykrywania raka piersi najistotniejsze jest regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym, z których najważniejsze znaczenie ma systematyczne wykonywanie mammografii.
Nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych, a także narastającym problemem w krajach rozwijających się. W krajach rozwiniętych występuje połowa zachorowań, natomiast większość zgonów notuje się w krajach słabiej rozwiniętych (60%). W krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku, u ponad 330 tysięcy kobiet, zdiagnozowano raka piersi, a około 89 tysięcy z nich zmarło. Około 1,33 mln kobiet żyje z diagnozą raka piersi postawioną w ciągu poprzedzających 5 lat. Po 50 roku życia występuje 80% zachorowań na raka piersi, przy czym prawie 50% zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Taki wzrost trwa do połowy 7 dekady życia, po czym zmniejsza się. W 2010 roku w Polsce częstość zachorowań na nowotwory piersi była o 35% niższa niż średnia dla krajów UE.
Trzeba pamiętać, że ten typ nowotworu atakuje także mężczyzn. Najgorsze jednak jest to, że raka piersi u mężczyzn z reguły wykrywa się za późno - wszystko przez brak świadomości, że takie zagrożenie istnieje.
Rak piersi u mężczyzn może występować w każdym wieku. Częściej występuje jednak u osób starszych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mężczyźni mają również tkankę piersiową, a komórki te mogą ulegać zmianom rakowym. Ponieważ męskie komórki piersi są znacznie mniej rozwinięte niż komórki kobiece to rak piersi u mężczyzn nie jest tak powszechny.
W programie spotkania znalazł się nie tylko wykład, ale także zabieg parafinowy na dłonie oraz losowanie nagród.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.