Spotkań z ludźmi nie zaczyna od opowiadania historii swojej choroby. Nie chce, by w pierwszej kolejności zwracano uwagę na jej niepełnosprawność.
O chorobie dowiedziała się w wieku 19 lat. Od 23 roku życia zaczęła poruszać się na wózku. W takim wieku, jak sama przyznała, często myśli się, że człowiek jest niezniszczalny.
- Załamałam się. Trwało to jakieś 3 godziny. Później stwierdziłam, że będzie dobrze. Oczywiście miałam jakieś obawy związane z przyszłością. Uświadomiłam sobie jednak, że mogę wszystko. Nie będę przejmować się już zdaniem ludzi - zwróciła się do uczestników spotkania.
Paradoksalnie, to właśnie diagnoza, która dla wielu jest wyrokiem, była dla niej impulsem, by zacząć żyć pełnią życia.
Zaczęła spełniać jedno ze swoich marzeń - podróżować.
- Uwielbiam podróże. Pojechaliśmy do Skandynawii. Zwiedziliśmy sporą część Europy. Więcej można zobaczyć podróżując autem, niż oglądając świat z pięciogwiazdkowego hotelu, siedząc na plaży czy nad basenem. Warto podróżować, ponieważ w ten sposób otwieramy się na innych ludzi i inne kultury - przekonywała.
Izabela Sopalska-Rybak stwierdziła, że od dziecka chciała nieść pomoc innym. Do tej pory walczy o to, aby infrastruktura była dostosowana do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Oznajmiła, że w każdej sytuacji trzeba szukać czegoś dobrego.
- Gdyby nie moja choroba, to nie byłabym w wielu wspaniałych krajach i nie poznałabym wielu wspaniałych ludzi. Gdyby nie stwardnienie rozsiane, to nie grałabym w rugby i nie poznałabym swojego męża - najwspanialszego mężczyzny na świecie. Są tysiące powodów, aby cieszyć się, że ta sytuacja pojawiła się w moim życiu. W każdej sytuacji można znaleźć dobrą stronę - mówiła finalistka pierwszej edycji Miss Polski na Wózku.
Przekonywała słuchaczy, że nigdy nie można rezygnować ze swoich marzeń. Pytała się też, jakie marzenia mają oni, bo jak sama stwierdziła, każdy o czymś marzy.
Dodała, że chce dalej podróżować, grać w rugby, rozwijać swoją fundację i zostać mamą. Odpowiadała też na pytania słuchaczy prelekcji.
Izabela Sopalska-Rybak została uznana za jedną ze 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Jest ambasadorką wielu kampanii społecznych i jedną z 3 kobiet grających w rugby na wózkach.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.