Projektowi IPN przyświecają słowa Janusza Kurtyki, prezesa IPN w latach 2005 - 2010: Nie można dopuścić do tego, żeby odmawiano nam prawa do pamiętania o Wilnie, Grodnie, Lwowie, Żółkwi, Krzemieńcu, Kamieńcu itd. Polska ma prawo uznawać tamtejsze symboliczne zabytki za swoje, bo to są dzieła wytworzone przez naszą cywilizację z czasów Rzeczypospolitej i mamy prawo domagać się, żeby ten fakt był uznawany.
Uczniowie obejrzeli film pt. "Semper Fidelis" poświęcony postaci prof. Witolda Szolginii. Ten architekt i pisarz, lwowianin z urodzenia, niemal całe życie poświęcił utrwalaniu pamięci o polskich korzeniach Lwowa i jego najwybitniejszych mieszkańcach.
Pracownik IPN Waldemar Tyszuk przybliżył uczniom historię walk o granice II Rzeczpospolitej po I wojnie światowej. Straciliśmy wówczas ogromne terytoria, zamieszkane w dużej części przez Polaków. Wielu z nich utraciło swoje majątki i zmuszonych zostało do emigracji. Dr Diana Maksimiuk w wykładzie pt. "Losy kresowych rodzin na tle wielkich przemian politycznych" opowiedziała m.in. o losach rodziny Czarnyszewiczów. Jak wiele podobnych wybrała ona daleką emigrację do Ameryki Południowej. Jeden z braci Czarnyszewiczów jest bliskim kuzynem aktorki Liv Tyler i lidera Aerosmith, Stevena Tylera. Ich cioteczny dziadek - Feliks Czernyszewicz to autor wznowionej niedawno powieści "Nadberezyńcy". Pradziadek aktorki znanej z ekranizacji "Władcy Pierścieni" zmienił w Argentynie nazwisko na Blanche.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.