To właśnie 100 lat temu Polki, jako jedne z pierwszych w Europie, uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze.
Prawa wyborcze dla Polek zostały zagwarantowane przez Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, który został utworzony w Lublinie w 1918 roku. Ostatecznie prawa wyborcze dla kobiet wprowadził dekret podpisany przez Józefa Piłsudskiego 28 listopada 1918 roku. Kobiety mogły być wybierane, a także brać udział w głosowaniu.
Kobiety odgrywały bardzo ważną rolę społeczną zwłaszcza wtedy, gdy mężczyźni walczyli na frontach. Przejmowały obowiązki swoich mężów. Były za to niezwykle szanowane i podziwiane.
Postacią, która szczególnie zasłużyła się w walce o prawa polityczne kobiet, była Paulina Kuczalska-Reinschmit. W piśmie "Ster" publikowała artykuły, w których pisała o potrzebie przyznania pełni praw płci pięknej.
Kobiet walczących o prawa było wiele. Nie sposób wymienić ich wszystkich. Warto wspomnieć o tj.: Stanisława Paleolog, Wanda Gertz, Maria Kretkowska, Aleksandra Szczerbińska, Maria Dulębianka, Maria Konopnicka czy Paulina Kuczalska-Reinschmit.
Każda z nich mogłaby stać się bohaterką tak popularnych dziś filmów i seriali historycznych. Niestety, większość została zapomniana. Ich dorobek i życiorysy stanowią część demokratycznej i nowoczesnej historii Polski.
"Podwójnie wolne" - to słowa jednej z sufrażystek, która skomentowała w ten sposób ukazanie się dekretu podpisanego przez Piłsudskiego.
Wystawa pt. "Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" została przygotowana przez Instytut Pileckiego. Otwarto ją w obecności przedstawicieli IPN-u.
Wystawę można podziwiać od 29 marca do 25 kwietnia 2019 roku.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.