W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2011 otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Ostrów Mazowiecka. W okresie PRL-u działał w NSZZ "Solidarność" oraz Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, a w latach 1998 - 2007 sprawował mandat radnego sejmiku podlaskiego. Jest autorem licznych książek i artykułów naukowych, m.in. "Losów Sybiraków" i "Szkiców z dziejów wojska i walk w północno-wschodniej Polsce".
Razem z prof. Dobrońskim o dawnych czasach opowiadał Andrzej Mierzwiński - miłośnik historii.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.
Prof. Dobroński zabrał uczestników w ciekawą podróż. Mówił o historii i o ważnych postaciach, które zapisały się na jej kartach, tj. Ludwik Mieczkowski, Jan Harusewicz czy 1. starosta ostrowski.
Wymienił również osoby, które tworzyły 1. skład rady miasta. Wspomniał także o Felicjanie Sławoju Składkowskim i o tym, jaki związek miał on z Ostrowią Mazowiecką. Swoją gawędę wzbogacał licznymi ciekawostkami.
Prof. Adam Czesław Dobroński opowiadał również o Narodowej Demokracji i rozwijającym się w Ostrowi szkolnictwie. Podawał przy tym wiele danych statystycznych, z których wynikało, że liczną część ostrowskiej społeczności stanowili wtedy Żydzi.
Obaj prowadzący podkreślili też szczególną rolę, jeśli chodzi o działalność ostrowskich strażaków.
To właśnie ostrowscy strażacy, członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej i elewi dowodzeni przez Roweckiego i Kukiela, w 1918 roku rozbrajali niemieckich żołnierzy na terenie miasta.
- Największym cudem przełomu 1918 i 1919 roku było to, że Polacy byli razem i razem potrafili wykonać pracę, do której nigdy wcześniej się nie przygotowywali. Przygotowywali się głównie do powstań, tymczasem trzeba było wykonać pracę organiczną - stworzyć państwo. Po stu kilkudziesięciu latach tworzy się to państwo. Powstaje Polska - mówił prof. Dobroński.
Historyk mówił też m.in. o tym, jak wyglądała kiedyś Ostrów Mazowiecka oraz o tym, dlaczego w Ostrowi nie postawiono pomnika upamiętniającego marszałka Józefa Piłsudskiego.
Spotkanie zorganizowano w Elektrowni.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.