W latach 90. współpracował z założonym przez Marcina Kornaka Stowarzyszeniem "Nigdy Więcej". Stowarzyszenie to, zgodnie z jego deklaracją, stawia za cele przeciwdziałanie neofaszyzmowi, szowinizmowi i nienawiści wobec cudzoziemców.
W latach 2010-2015 Adam Bodnar był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W 2011 Stowarzyszenie Lambda Warszawa wyróżniło go Nagrodą Tolerancji.
We wrześniu 2015 roku Adam Bodnar złożył ślubowanie i objął urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W 2018 uhonorowano go Nagrodą Rafto za obronę praw mniejszości i niezależności sądów w Polsce.
Wchodził w skład rady ekspertów Europejskiego Instytutu na rzecz Równości Płci i rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Został też przewodniczącym rady programowej Fundacji Panoptykon i prezesem Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy.
Jest autorem, współautorem i redaktorem publikacji z zakresu praw człowieka.
W ciągu 4 lat odwiedził ponad 170 miejscowości.
Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności praw człowieka i obywatela, w tym realizacji zasady równego traktowania. W sprawach o ochronę wolności i praw człowieka i obywatela rzecznik bada, czy wskutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych wolności i praw, nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej. Rzecznik sprawdza też, czy nie doszło do aktów dyskryminacji.
Ze skargą do Rzecznika Praw Obywatelskich może wystąpić zarówno obywatel polski, jak i cudzoziemiec, który mieszka w Polsce. Takie uprawnienia mają też m.in.: organizacje obywatelskie, organy samorządu oraz osoby prawne.
Mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie z rzecznikiem Adamem Bodnarem, poruszali wiele spraw. Dotyczyły one m.in.: seniorów, osób niepełnosprawnych, niskich rent, problemów z nasycalnią, komornikiem, służbą zdrowia czy budową stacji paliw naprzeciwko kościoła pw. WNMP.
Każdy z uczestników mógł zadać pytanie bądź pytania, na które rzecznik i jego współpracownicy starali się udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Każdy mógł skorzystać też z porady prawnej.
Odpowiedzi były wzbogacane o przykłady. Okazało się bowiem, że mieszkańcy innych miast też zmagają się z podobnymi problemami. W niektórych przypadkach rzecznik mógł zaproponować rozwiązania, które może warto wprowadzić w życie.
Spotkanie odbyło się w Elektrowni.
Szczegółowa relacja ze spotkania dostępna jest pod poniższym linkiem.
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/o-krzywdzie-staro%C5%9Bci-i-bezradno%C5%9Bci-na-spotkaniu-regionalnym-w-ostrowi-mazowieckiej
Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z mieszkańcami miasta (09.04.2019)
Ilość zdjęć w albumie: 46
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.