Radni zapoznali się też z prezentacją przygotowaną przez Dorotę Socik - dyrektora Muzeum - Dom Rodziny Pileckich. Na koniec wystąpiła dyrektor ostrowskiej biblioteki Jolanta Andruszkiewicz, przedstawiając działalność miejskiej książnicy.
W każdym z wystąpień dyrektorzy szeroko omówili ofertę tematyczną, którą oferują mieszkańcom miasta i okolic instytucje przez nich kierowane. Przedstawiane prezentacje zostały wzbogacone o dane finansowe, z których można było dowiedzieć się, na jakim poziomie kształtują się przychody i koszty tych jednostek. Każdy z dyrektorów wskazywał problemy, z którymi się borykają i obszary, które trzeba rozwijać.
Radni aktywnie włączyli się w dyskusję, zwracając uwagę na to, jak ważny jest rozwój kultury w naszym mieście.
Radny Stanisław Dylewski pytał się o kwestie finansowe MDK-u, a radni Wilczyński i Kacprzak zwracali uwagę na kwestie związane z klubami sportowymi i rozwojem kultury fizycznej w Ostrowi Mazowieckiej.
- Chciałbym skierować do wszystkich dyrektorów wielkie podziękowania za pracę, za podejmowanie często bardzo ambitnych wyzwań, konsekwentne realizowanie budżetu i angażowane się w działanie na rzecz pozyskiwania środków. Bardzo mocno chcę podkreślić państwa profesjonalizm, otwartość, elastyczność i pracowitość. Proszę przekazać podziękowania również swoim współpracownikom - mówił Jerzy Bauer, włodarz miasta.
Następnie rada miasta przyjęła informację o stanie realizacji inwestycji przyjętych do planu na 2019 rok.
Później radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok oraz zmiany uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej miasta na lata 2019 - 2029.
Za podjęciem uchwały budżetowej głosowało 20 radnych; nikt nie wstrzymał się od głosu i nikt nie był przeciw.
Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie gminnego programu rewitalizacji miasta Ostrów Mazowiecka na lata 2018 - 2025 i uchwałę w sprawie przyjęcia projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta. Ponownie radni byli zgodni - 20 głosowało za podjęciem uchwały.
Później rada głosowała nad podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na współdziałanie miasta z gminą Ostrów Mazowiecka i gminą Zaręby Kościelne w zakresie zapewnienia uczniom niepełnosprawnym transportu i opieki w czasie przewozu do Zespołu Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie oraz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli (tam i z powrotem) w roku szkolnym 2019/2020, uchwały w sprawie ustalenia na 2019 r. planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli, które jest pobierane przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli prowadzonych przez uczelnie, na które dofinansowanie jest przyznawane i uchwały w sprawie zmiany uchwały nr LI/336/2018 Rady Miasta Ostrów Mazowiecka z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych i nauczycielom pełniącym stanowiska kierownicze, ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto Ostrów Mazowiecka.
Upoważniono też dyrektora MP nr 1, MP nr 2 i MP nr 3 do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej. Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie nadania statutu MBP i statutu MDK w Ostrowi Mazowieckiej.
Radni głosowali też nad uchwałą w sprawie przyjęcia miejskiego programu wspierania rodziny na lata 2019 - 2021, w sprawie nadania nazwy ulicy na terenie miasta (ul. Okopowa), w sprawie przedłużenia ulicy na terenie miasta (ul. Orzechowa) i w sprawie zaliczenia niektórych dróg miasta Ostrów Mazowiecka do kategorii dróg gminnych oraz ustalenia ich przebiegu.
Następnie radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie rozpatrzenia 2 skarg na działalność burmistrza miasta - skargi z 24 stycznia 2019 roku i skargi z 5 lutego 2019 roku.
Obie skargi zostały złożone przez tego samego skarżącego. Dotyczą one w głównej mierze warunków mieszkaniowych.
Za bezzasadnością skargi głosowało 13 radnych, a 8 wstrzymało się od głosu (skarga z 24 stycznia 2019 roku). Tak samo radni głosowali w przypadku 2. skargi.
Następnie radni zapoznali się z rocznym raportem z wykonania zadań miejskiego programu przeciwdziałania narkomanii dla miasta na lata 2018 - 2020 oraz efektów jego realizacji w roku 2018, rocznym sprawozdaniem z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w roku 2018 oraz potrzeb związanych z ich realizacją w roku 2019 i sprawozdaniem z realizacji miejskiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar tej przemocy na lata 2016 - 2020.
Później był czas na wolne wnioski i sprawy różne.
Sesja została zakończona.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.