W środę, 24 kwietnia, w Urzędzie Gminy w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowano konferencję, w której udział wzięli: Jan Rzewnicki i Piotr Rutkowski - obaj z Mazowieckiego Stowarzyszenia Pilotów, Jacek Jarmuła - zastępca dyrektora Centrum Szkolenia Lotniczego - Technikum Lotnicze w Nagoszewie, Anna Kalbarczyk - dyrektor Ośrodka Szkolenia Lotniczego "Targor Flight Club" w Grądach - oraz Waldemar Brzostek - wójt gminy Ostrów Mazowiecka.
Szkoła w Nagoszewie będzie kształcić w różnych zawodach związanych z lotnictwem. Osoba, która interesuje się tą tematyką, może zdobyć wykształcenie w zakresie technika awionika, technika mechanika lotniczego, technika lotniskowych służb informacyjnych lub technika eksploatacji portów i terminali.
Na dodatek planowane jest, by uczniowie zdobywający kwalifikacje technika mechanika lotniczego odbywali też szkolenia podstawowe w zakresie B3. Ponadto miałyby działać także studia o specjalizacji pilotażowej, których ukończenie uprawniałoby do uzyskania licencji pilota samolotowego liniowego. Co więcej, w przyszłości wskazany ośrodek ma zamiar ubiegać się o uprawnienia dotyczące szkoleń w zakresie m.in. licencji pilota samolotowego zawodowego.
Oferta technikum jest skierowana do absolwentów ósmych klas szkół podstawowych oraz trzecich klas gimnazjum.
Nauczanie będzie składało się z dwóch etapów. Pierwszym z nich ma być nauczanie teoretyczne, które będzie realizowane w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Nagoszewie, drugim etapem będzie nauczanie praktyczne na lotnisku w Grądach.
W szkole szczególną uwagę będzie kładło się także na naukę języka angielskiego.
- Dla przyszłych uczniów zapewniono 30 miejsc w ostrowskiej bursie szkolnej. Zostanie również zorganizowany transport. Młodzież będzie mogła dojechać z bursy szkolnej do szkoły w Nagoszewie i z powrotem - mówił podczas konferencji Jacek Jarmuła, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Lotniczego.
Trwają starania, aby zorganizować także transport dla uczniów, którzy nie będą mieszkać na terenie bursy.
O przyjęcie do szkoły w równym stopniu mogą ubiegać się zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.
Goście mówili, że w Polsce praktycznie nie ma techników lotniczych - jedno jest w Warszawie, drugie w Ciechanowie. Kształcą one jednak tylko mechaników lotniczych.
Obecnie szkoła jest w trakcie realizacji elektronicznego systemu rekrutacji, ale na razie każdy kandydat musi się zgłosić do sekretariatu osobiście.
Potrzebne dokumenty można pobrać ze strony internetowej, następnie je wypełnić i złożyć w sekretariacie.
Podczas konferencji przedstawiciele omawiali też zasady rekrutacji do szkoły. Rekrutacja rozpocznie się już niedługo, bo 13 maja. Planowane uruchomienie technikum datowane jest na 1 września 2019 roku.
Każdy, kto chciałby porozmawiać z prawdziwymi pasjonatami lotnictwami, a przy okazji przekonać się, czy warto obrać taki kierunek kształcenia, zaproszony jest na "Majówkę w Grądach", która odbędzie się 10 maja.
To właśnie tam uczniowie będą mogli porozmawiać z dyrekcją Ośrodka Szkolenia Lotniczego. Nie zabraknie też personelu lotniczego i pokładowego jednego z dużych przewoźników lotniczych; będą wystawione też statki powietrzne, a piloci i obsługa techniczna przybliżą tajniki działania samolotów. Na spotkaniu w Grądach będą przygotowane też teczki dla przyszłych kandydatów.
- Szkoła w Nagoszewie ma być pierwszą, w której kształcić będą się nie tylko przyszli mechanicy, ale także piloci. Co ważne, w tej części kraju nigdy nie było szkoły lotniczej. Nie podejmowano też żadnych inicjatyw związanych z lotnictwem. Szkoła w Nagoszewie jest pierwsza - mówił podczas spotkania jeden z zaproszonych gości.
Założyciele chcą, aby młodzież, która przystąpi do nauki w szkole na kierunku technika awionika, mogła otrzymać licencję pilota.
Podczas konferencji zaproszeni goście opowiadali również o tym, jak będzie wyglądało kształcenie. Oprócz przedmiotów podstawowych uczniowie będą zapoznawać się z też z przedmiotami dodatkowymi. Mówiono też o kadrze, która będzie wykładała przedmioty związane z lotnictwem.
Na razie w szkole przewidzianych jest około 120 miejsc. To wszystko jest jednak sprawą rozwojową.
Na konferencji goście mówili też o możliwościach zatrudnienia absolwenta szkoły i o tym, że chcą pokazać młodych ludziom różne kierunki rozwoju. Chcą pokazać, że można pracować wszędzie na świecie, a nie tylko w okolicy miejsca zamieszkania.
- Organem prowadzącym będzie Mazowieckie Stowarzyszenie Lotników, ale charakter ukończenia szkoły jest taki sam, jak każdej innej szkoły publicznej - powiedział na koniec wójt Waldemar Brzostek.
Szczegółowych informacji można szukać w następujących źródłach:
- na stronie internetowej www.technikumlotnicze.pl
- pod numerem tel.: 797 365 665
- pod adresem e-mail: [email protected].
Komentarze
Dodano: 27 kwietnia 2019 00:49, heninsyn (heninsyn)
... mało ambitne - dodajcie kosmonautykę i ufologię ! :(
Dodano: 27 kwietnia 2019 09:22, (dario256)
Czy wy widzicie co piszecie? Szkoła będzie kształcić pilotów, a w artykule : Szkoła w Nagoszewie będzie kształcić w różnych zawodach związanych z lotnictwem. Osoba, która interesuje się tą tematyką, może zdobyć wykształcenie w zakresie technika awionika, technika mechanika lotniczego, technika lotniskowych służb informacyjnych lub technika eksploatacji portów i terminali. Technik obsługi a pilot to chyba spora różnica?
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.