W uroczystym spotkaniu w Starej Elektrowni udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych z miasta i powiatu ostrowskiego, dyrektorzy i pracownicy bibliotek gminnych, obecni i emerytowani pracownicy ostrowskiej Biblioteki, dyrektorzy szkół, przedszkoli i instytucji kulturalno-oświatowych, czytelnicy oraz wiele innych życzliwych i oddanych Bibliotece osób.
W 2019 r. mija 10 lat od podpisania porozumienia między Zarządem Powiatu a Burmistrzem Miasta Ostrów Mazowiecka na mocy którego powierzono Miejskiej Bibliotece Publicznej realizację zadań ponadlokalnych dla powiatu ostrowskiego. Po powitaniu gości Jolanta Andruszkiewicz - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej podsumowała dotychczasową współpracę. W ramach porozumienia ostrowska Biblioteka sprawuje nadzór merytoryczny nad dziesięcioma bibliotekami samorządowymi w powiecie ostrowskim, podejmuje działania na rzecz integracji środowiska bibliotekarskiego oraz świadczy pomoc instrukcyjno-metodyczną. Do jej zadań należy koordynacja działalności bibliotek na terenie powiatu, promowanie książki i kultury czytelniczej w regionie oraz wspieranie bibliotek gminnych w ich rozwoju. Opracowuje również bibliografię regionalną, gromadzi literaturę i prasę fachową, a także wspiera doskonalenie zawodowe pracowników bibliotek.
W dalszej części uroczystości zaprezentowana została książka Wojna 1939-1945 we wspomnieniach mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic pod redakcją Jadwigi Sadowskiej i Aliny Wierzbickiej. Publikacja ukazała się nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zawiera 58 wspomnień bezpośrednich świadków wydarzeń oraz dzieci, krewnych i sąsiadów, których te wydarzenia dotyczyły. Kilka fragmentów relacji odczytali podczas spotkania uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej oraz czytelnicy Biblioteki.
W tym dniu wręczono również nagrody laureatom akcji Czytanie jest modne w Ostrowi Mazowieckiej. Tegoroczna edycja konkursu skierowanego do mieszkańców miasta i powiatu poświęcona była Marii Dąbrowskiej z uwagi na przypadającą 130. rocznicę urodzin patronki ostrowskiej Biblioteki.
Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień i gratulacji. Przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół i instytucji miejskich życzyli wszystkim bibliotekarzom radości i satysfakcji z wykonywanej pracy, dziękowali za wypełnianie ważnej misji upowszechniania dzieł literackich, popularnonaukowych i takich, które poprawiają nastrój.
Dzień Bibliotekarza był doskonałą okazją, aby podziękować władzom samorządowym, placówkom oświaty i kultury, instytucjom samorządowym oraz stowarzyszeniom za dotychczasową owocną współpracę. Wręczono nagrody książkowe tym, dla których i dzięki którym Biblioteka istnieje - najaktywniejszym czytelnikom. Wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zechcieli z nami spędzić środowe popołudnie - serdecznie dziękujemy.
Święto bibliotekarzy uświetnił recital zespołu Mikstura pod kierunkiem Pawła Andruszkiewicza.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.