W Zespole Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej nastąpiło otwarcie VII Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego. Zaproszeni goście mogli obejrzeć musical stworzony przez grupę młodych ludzi, w którym to przybliżono historię tej blisko związanej z ziemią ostrowską postaci. Następnie wszyscy zaproszeni goście mogli zwiedzić szkołę. Póżniej udali się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, w którym to odprawiono mszę świętą w intencji rodziny Pileckich, Radwańskich, Wasilewskich i Ostrowskich. Zwieńczeniem dnia była wizyta w Publicznej Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Kozikach.
Sobotni dzień rozpoczęto od zwiedzania muzeum w Kosowie Lackim. Następnie goście zwiedzali 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie, byłe koszary Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie oraz Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.
O godz. 16.00 rozpoczęło się oficjalnie otwarcie III święta rotmistrza. Głos zabrała m.in. dyrektor Muzeum Rodziny Pileckich Dorota Socik oraz Jerzy Bauer - burmistrz miasta. Do zgromadzonej publiczności przemówił też Adam Bielan - senator i wicemarszałek Senatu IX kadencji.
- Prezes Rady Ministrów, pan Mateusz Morawiecki, otrzymał i przyjął zaproszenie na dzisiejsze uroczystości. Niestety nie może być z nami, ale poprosił mnie o odczytanie listu, który do państwa skierował - mówił wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
Premier Morawiecki w liście zwrócił uwagę na to, że rotmistrz Pilecki to niezwykła postać w historii. Jest to wielki bohater, który został skazany na zapomnienie. Na szczęście żyje on w naszej pamięci i fascynuje kolejne pokolenia Polaków.
Na wydarzeniu nie zabrakło też gości specjalnych, w tym wychowanków Kazimierza Lisieckiego i cioci Pileckiej. Na scenę zaproszono także przedstawicieli szkół noszących imię rotmistrza.
Następnie widzowie mogli obejrzeć inscenizację walk. Podczas inscenizacji zaprezentowano historię działań prowadzonych w Ostrowi Mazowieckiej (w sierpniu 1920 roku).
Na zgromadzonych czekał też pokaz 2 układów tanecznych. Uczestnicy warsztatów, które prowadziła instruktorka Martyna Swaczyna, zatańczyli tango i walca.
Póżniej wszyscy obecni na wydarzeniu zostali zaproszeni na potańcówkę w stylu lat XX. Ludzie mogli wyjść na parkiet i zaprezentować swoje taneczne umiejętności przed zgromadzoną publicznością. Do tańca przygrywał zespół Warszawskie Combo Taneczne.
O 21.00 przed publicznością miał wystąpić zespół Luxtorpeda, jednak z racji trudnych warunków atmosferycznych, tj. dużych opadów deszczu, organizatorzy zawiadomili, iż koncert zespołu Luxtorpeda nie będzie mógł się odbyć. Zostanie on przełożony na inny termin, o którym pracownicy muzeum poinformują wkrótce.
Całość uroczystości miała zakończyć się wspólnym ogniskiem. Niestety, pogoda pokrzyżowała plany.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.