W Ostrowi wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Taką decyzję podjęli radni (zdjęcia, wideo)

Dodano: 24 maja 2019 11:03, Autor: Miłosz Magrzyk

Wiemy, ile mieszkańcy miasta zapłacą za odbiór odpadów.
Radni po raz kolejny w tej kadencji spotkali się na obradach w sali konferencyjnej ratusza miejskiego. Do porządku obrad zostały wprowadzone dodatkowe punkty. Radny Dylewski złożył wniosek dotyczący informowania przez burmistrza radnych o realizacji inwestycji. Po przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji radni przeszli do głosowania nad uchwałami, takimi jak: uchwała w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez miasto Ostrów Mazowiecka w drodze darowizny nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa i uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny na rzecz Skarbu Państwa. Chodzi o prawa własności nieruchomości komunalnej położonej w Ostrowi Mazowieckiej.

REKLAMA



- Sygnalizowałem państwu, że około 1,5-2 lata temu, w minionej kadencji, czyniliśmy starania, aby przejąć grunt zarządzany przez Agencję Mienia Wojskowego. To grunt wiążący się z linią kolejową - od Prefabetu do ulicy Stacyjnej i dalej. Najistotniejsze jest to z punktu widzenia miasta. Chodzi o wyrażenie zgody na przyjęcie całego torowiska i pasa nieistniejącej drogi, ale linii kolejowej, na ewentualne realizowanie naszej inwestycji, polegającej na budowie ciągów pieszo-rowerowych - mówił burmistrz Bauer.

Następnie poruszono temat budowy nowej komendy policji.

Prawdopodobnie nowa siedziba ostrowskich policjantów zostanie oddana do użytku w 2022 roku. Miasto będzie też partycypować w kosztach zakupu radiowozu dla policji. Na sesji poruszono także temat związany z budową muzeum rodziny Pileckich.

Burmistrz Jerzy Bauer przekonywał, że budowa muzeum rodziny Pileckich to dobra inwestycja, a działalność muzeum sprawi, że Ostrów Mazowiecka zostanie rozsławiona nie tylko w Polsce, ale nawet za granicą. Mówił, że w tej chwili w muzeum zatrudnionych jest 5 pracowników (razem z dyrektor Dorotą Socik), i choć nie ma jeszcze oddanego do użytku budynku muzeum, to działalność tej instytucji cieszy się dużym zainteresowaniem.

Spore wątpliwości w tej kwestii miał radny Stanisław Dylewski, który pytał o planowane zatrudnienie w muzeum oraz o koszty związane z jego funkcjonowaniem. Jednocześnie wyraził obawę, że z miasta wyjeżdża coraz więcej młodych osób, ponieważ nie są tworzone nowe miejsca pracy. Mówił o złym stanie dróg w mieście i o tym, jakie koszty generują nowo powstałe obiekty kultury, tj. Jatki i Elektrownia. Jednocześnie zapewnił, że nie ma nic przeciwko kulturze, jednak z tych obiektów korzysta może zaledwie 1/5 mieszkańców, a z dróg korzystaliby wszyscy.

- Muzeum będzie wpisane w sposób trwały do rejestru ministra. Oznacza to niepomierne zwiększenie odpowiedzialności ministra kultury za tę instytucję. Ważne jest też to, że nasza umowa została przedłużona do roku 2030. Na tym samym poziomie pozostały też kwoty, które będą przeznaczane na działalność muzeum - współudział miasta to 200 tysięcy złotych rocznie, a współudział ministra to 1 mln. Jak się uwzględni fakt, że instytucje kultury wpisane do rejestru ministra mają bezpośredni dostęp do środków ministra, oznacza to, że stabilność finansowa i organizacyjna naszego muzeum nie podlega dyskusji. Bardzo mnie to cieszy - mówił Jerzy Bauer, burmistrz miasta. - Umowa, którą będziemy korygowali, obejmuje środki finansowe już zakontraktowane w ministerstwie kultury. W umowie z 2016 roku środki zapisane na inwestycje wynosiły 3 mln 300 tysięcy złotych, teraz kwota ta wzrosła do około 8,5 miliona złotych - dodał włodarz miasta.

Przewiduje się, że budynek muzeum powinien być gotowy we wrześniu. Wtedy będzie można rozpocząć jego wyposażanie i montaż wystawy stałej. Muzeum ma zostać otwarte w listopadzie.

Podczas sesji poinformowano także o zwiększeniu środków pieniężnych na działalność miejskiej książnicy i podjęciu działań w celu przyjęcia dywidendy od gospodarki komunalnej. Podczas obrad powrócił także temat realizacji budowy ciągów pieszo-rowerowych. Niektórzy z radnych twierdzili, że planowane koszty realizacji tej inwestycji są bardzo wysokie. Rozmawiano też o planach realizacji innych inwestycji na terenie miasta. Burmistrz poinformował również o planie budowy mikroobwodnicy.

- Jeśli komenda powstanie w planowanej lokalizacji, to będzie to mocny argument do startu w rządowym programie współfinansowania budowy dróg lokalnych. Mielibyśmy połączenie od ulicy Małkińskiej do ronda Pileckiego. Gigantyczny projekt, ale jeszcze nie na teraz - mówił burmistrz Ostrowi Mazowieckiej.

Niektórzy radni, m.in. Krzysztof Laska, twierdzili, że środków na inwestycje zawsze jest zbyt mało, dlatego trzeba pogodzić się z tym, że nie da się zrealizować wszystkiego w jednym czasie.

Ponadto radni podjęli uchwały: w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 r., w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta Ostrów Mazowiecka na lata 2019-2029, w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w 2019 roku, w sprawie uchwały zmieniającej uchwałę, która dotyczyła udzielenia pomocy finansowej gminie Ostrów Mazowiecka na realizację zadania pn. "Budowa ul. Żale", w sprawie określenia metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty, uchwały w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego miasta Ostrów Mazowiecka na 2020 rok, w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Ostrów Mazowiecka na 2019 rok i w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Ostrów Mazowiecka, od dnia 1 września 2019 r.

Radni podjęli także uchwałę w sprawie uchylenia uchwały dotyczącej upoważnienia dyrektora MP nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.

W projekcie uchwały dotyczącej określenia metody i opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty proponowano następujące kwoty: 15 złotych - cena za zagospodarowanie odpadów segregowanych i 30 złotych - cena za zagospodarowanie odpadów zmieszanych. Ostatecznie kwoty te uległy jednak zmniejszeniu. Za zagospodarowanie odpadów segregowanych mieszkańcy zapłacą 13 złotych, a odpadów zmieszanych - 26 złotych.

11 radnych głosowało za podjęciem uchwały, 10 radnych było przeciw.

Ponadto radni podjęli uchwałę w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat i trybu ich pobierania, w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej w mieście Ostrów Mazowiecka (2018 rok), w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości komunalnej (powierzchnia 292 metrów kwadratowych), która oznaczona jest numerem 5032/2.

Radni zapoznali się też z informacją o działalności Międzygminnego Związku "Ziemia Ostrowska"(2018 rok). Później przeznaczono czas na wolne wnioski i sprawy różne.

W tej części obrad rozmawiano głównie o funkcjonowaniu orkiestry w Ostrowi Mazowieckiej i sytuacji związanej z działalnością ostrowskiego teatru.





Zobacz również

Wakacje w koszarach, zamiast na obozie

24 maja 2019, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. MK

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza na letnie szkolenie podstawowe.

111km/h przez obszar zabudowany

24 maja 2019, KPP Ostrów Maz., red. MK

Wczoraj ostrowscy policjanci zatrzymali kolejne prawo jazdy za przekroczenie prędkości.

Na eurowybory z aplikacją mObywatel

24 maja 2019, Ministerstwo Cyfryzacji, red. MK

Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, wyborcy będą mogli pobrać kartę do głosowania nie tylko z dowodem osobistym, ale również z aplikacją mObywatel.

Komentarze

Dodano: 24 maja 2019 15:55, michal (rocki)

Czemu podnoszą opłaty za śmieci a ni e obniżają. Kto te wszystkie podwyżki wytrzyma. Podobno jest świetnie to powinni obniżać.

 

Dodano: 24 maja 2019 16:01, (kamil777)

Tym radnym i urzędasom juz dziękujemy. Zniszczą to miasto doszczętnie.

 

Dodano: 24 maja 2019 16:09, (kamil777)

Tym radnym i urzędasom juz dziękujemy. Zniszczą to miasto doszczętnie.Wykańczacie mieszkańców.Zostaną pomylone inwestycje bez mieszkańców.

 

Dodano: 25 maja 2019 01:35, (darek1971)

nie już dziękujemy - tylko dopiero co ich wybraliście. Mają jeszcze 4,5 roku na zrujnowanie. Niech podadzą kto jest właścicielem działek, które miasto wykupi pod nowe drogi prowadzące do nowej komendy.

 

Dodano: 25 maja 2019 10:12, (zur)

dlaczego śmieci segregowane są wrzucane na"pakę" jak leci i jeszcze wymieszane po co ta segregacja czy ktoś tym się interesuje

 

Dodano: 26 maja 2019 12:44, redjin (redjin)

Cena śmieci jest podnoszona wszędzie i nie wynika to z widzi mi się rady tylko z cen jaka jest na wysypisku za przyjęcie tony śmieci. 4 lata temu było to 180zł, a teraz jest chyba 360. ale oczywiście jeden z drugim nie sprawdzi z czego to wynika.

 

Dodano: 26 maja 2019 14:24, (schell)

ty darek jesteś z innej planety...
wzrost cen dotyczy nie tylko naszego miasta ale jest to problem całego kraju, poprzez wzrost kosztów utylizacji itp.
http://wlkp24.info/podwyzki-cen-smieci-czekaja-wszystkich-problem-idzie-z-gory/
na przykład..

 

Dodano: 27 maja 2019 16:13, (bogdan38)

Czy aby generować przychód w muzeum zastosuje się sprawdzony sposób przymusowych odwiedzin muzeum przez uczniów ostrowskich i okolicznych szkół? Jakie będą tam eksponaty których nie można zobaczyć w internecie? Radny Stanisław Dylewski wypowiadając się na temat tzw. obiektów kulturalnych w Ostrowi Mazowieckiej ma rację.

 

Dodano: 28 maja 2019 22:35, (mala1966)

Rzeczywiście najbardziej wzrosła cena tzw. frakcji nadsitowej czyli tego co nadaje sie już tylko do spalenia, a ponieważ spalarni jest mało, więc ich właściciele podwyższają ceny. ( nasze wysypisko nie ma spalarni). Poza tym np. spółdzielnia Nasz Dom zadeklarowała że wszyscy jej członkowie segregują śmieci, a jak jest w rzeczywistości mozna się przekonać przy kontenerze, więc za tych którzy nie segregują a płacą mniej muszą zapłacić pozostali.

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]