Shihan Peter Chong to wielka postać świata karate. W latach sześćdziesiątych XX wielu był uchi deshi legendarnego Sosai Masutatsu Oyamy, twórcy karate kyokushin. Shihan Chong przez kilka lat trenował w słynnym tokijskim dojo, które wyszkoliło wielu wspaniałych karateków. Uchi-deshi to elita wśród największych postaci karate kyokushin. Przez kolejne lata Shihan Chong rozwijał organizację Masutatsu Oyamy w Singapurze oraz w krajach Azjatyckich, gdzie zdobył wielki szacunek za swoją doskonałą technikę, otwartość i umiejętności organizacyjne. Był jednym z najważniejszych działaczy wielkiej organizacji IKO i w chwili śmierci Oyamy posiadał 7 Dan. Przez kolejne lata wspierał organizacje IKO pod przewodnictwem S.Matsui jednak różnice w poglądach na rozwój karate a w szczególności na obranie kierunku olimpijskiego i porzucenie drogi wyznaczonej przez założyciela kyokushin M.Oyamę, Shihan Peter Chong podjął decyzję o odejściu z organizacji IKO i powrocie do karate kyokushin takiego, jak nauczał Oyama. Peter Chong przez lata pracował w singapurskiej policji, gdzie był specjalistą od technik samoobrony i obezwładniania. Został odznaczony wysokimi państwowymi odznaczeniami.
Obecnie Kancho Peter Chong jest posiadaczem wysokiego stopnia 9 Dan i wraz z wieloma innym znanymi sensei tworzy organizację International Karate Alliance Kyokushin Ryu, która w niecałe pół roku otworzyła ponad 200 oddziałów w 50 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce do tej organizacji należą obecnie dwa kluby, z Warszawy i Ostrowi Mazowieckiej. Organizacja IKA pozwala na bardzo szerokie kontakty sportowe z innymi organizacjami kyokushin, umożliwia starty w zawodach opartych na tradycyjnych, pełno kontaktowych przepisach karate kyokushin. Organizacja IKA umożliwia również promocję zawodników kyokushin w MMA, gdzie walczą jako przedstawiciele karate kyokushin i nie muszą rezygnować ze swojej przynależności stylowej.
Podczas spotkania w dojo w Ostrowi Mazowieckiej Kancho Peter Chong poprowadził trening w takim stylu, jak był uczony przez wielkiego Masutatsu Oyamę. Dużo czasu poświęcił treningowi wzmacniania rąk na specjalnych przyrządach - makiwarach. Z kolei Shihan Jackie Chong zaprezentował zestaw ćwiczeń do kumite, w szczególności sposoby treningu poruszania się i pracy nóg. Nie zabrakło również elementów samoobrony w powiązaniu z bunkai - interpretacją kata.
Trening zakończył się wielką sesją fotograficzną, a wielu obecnych miało możliwość zadać pytania legendarnemu karatece.
W treningu wzięło udział blisko 100 zawodników, w tym wszystkie zaawansowane wyższe pasy z ostrowskiego klubu.
Kancho Peter Chong przyjechał do Polski na zaproszenie Shihan Jana Gruby oraz Sensei Radosława Grabowskiego i Tomasza Marcjaniaka.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.