Anna Ostrowska - muzykolog, logopeda, wokalistka i pedagog. Jest absolwentką UKSW w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (Wydział Wokalno-Aktorski) oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Wokalno-Aktorski). Uczęszczała do klasy prof. Ryszarda Cieśli. Wokalistka specjalizuje się w kwestiach związanych z emisją głosu.
Tomasz Ostrowski to muzykolog, pedagog, chórmistrz, dyrygent i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego. Jest absolwentem UKSW w Warszawie.
- Muzyka, można powiedzieć, była niejakim spoiwem łączącym kultury, narodowości, rasy, religie, ale także przekonania. Przyjmuje się, że zrodziła się ona w czasach prehistorycznych. Na podstawie różnorakich wykopalisk archeologicznych oraz badań muzyki plemion pierwotnych muzykolodzy opracowali kilka teorii dotyczących powstania muzyki - tymi słowami rozpoczęli spotkanie ze studentami UTW Anna i Tomasz Ostrowscy.
Jedna z teorii powstania muzyki głosi, że muzyka zrodziła się z nawoływania ludzi, ich płaczu i śmiechu. Według drugiej muzyka powstała z okrzyków wydawanych podczas zabaw lub rytmicznego klepania się po brzuchu, klaskania, tupania i rytmu wygenerowanego na prostych instrumentach perkusyjnych. Tak właśnie powstała muzyka wykonywana na jednym dźwięku, którą określa się obecnie jako muzykę wokalną. Muzyka najdawniejszych przodków była sztuką synkretyczną. Łączyła bowiem w sobie śpiew, taniec i grę na instrumentach.
Anna i Tomasz Ostrowscy przedstawiali różne kultury muzyczne - japońską, chińską, koreańską, afrykańską i żydowską. Artyści mówili o specyfice każdej z nich. Przedstawiali też charakterystyczne instrumenty, na których w miejscach tych gra się do dzisiaj. Na koniec nie zabrakło wspólnego śpiewania.
Przewodnicząca rady słuchaczy uniwersytetu Wiesława Polak podziękowała wszystkim zaangażowanym w czytanie "Przedwiośnia". Tę lekturę przed wykładami czytali razem przedstawiciele UTW oraz uczniowie LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.
To już ostatni wykład w tym roku akademickim. Oficjalne zakończenie roku odbędzie się 18 czerwca.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.