Głównym punktem obrad było głosowanie nad uchwałą dotyczącą udzielenia burmistrzowi Ostrowi Mazowieckiej absolutorium.
Zanim jednak radni przeszli do głównego punktu porządku obrad czerwcowej sesji, wysłuchali informacji o działaniach podejmowanych na rzecz promocji miasta. Informację tę przedstawił Michał Kulesza - kierownik biura promocji ostrowskiego ratusza.
Radny Dylewski zwrócił uwagę na zły stan centrum miasta. Mówił, że Ostrów w wielu miejscach jest zaniedbana, a to szczególnie źle wpływa na wizerunek miejscowości.
Następnie burmistrz Jerzy Bauer zapoznał Radę Miasta z obszerną prezentacją raportu o stanie Ostrowi Mazowieckiej. Raport ten dotyczy roku ubiegłego.
- Jeśli chodzi o budżet, to będę zaokrąglał kwoty. Dochody wyniosły prawie 94,5 mln złotych, a wydatki 100 mln. Deficyt został sfinansowany kredytem. Wydatki bieżące wyniosły 82 mln, a wydatki majątkowe 18 mln - mówił burmistrz miasta. - Można powiedzieć, że na drogi w tamtym roku, wydaliśmy 9,5 mln złotych. W poprzednich latach kwota ta była o wiele niższa - dodał.
Burmistrz otrzymał absolutorium
Kiedy burmistrz zakończył swoją prezentację, wśród radnych rozgorzała dyskusja. Wielu z rajców miało wątpliwości, które dotyczyły przedstawionych przez włodarza miasta informacji. Radni przyznali, że przygotowanie raportu, to niezwykle trudna praca.
Radni z klubu Niezależni Razem oznajmili, że nie można wszystkiego krytykować, ponieważ według nich niektóre z działań burmistrza są słuszne. Są jednak pewne obszary, które warto by usprawnić, ponieważ dzięki temu wszystko funkcjonowałoby lepiej. Tego samego zdania był radny Stanisław Dylewski.
Opinię radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości przedstawił radny Paweł Pecura. Radni ci uznali, że raport jest dowodem na to, jak wiele dla miasta robi burmistrz i że podejmowane przez niego działania przyczyniają się do rozwoju Ostrowi.
Opinię radnych klubu Niezależni Razem przedstawił radny Mieczysław Szymalski. Radni ci oznajmili, że wstrzymają się od głosu. Jak przyznali, doceniają pracę burmistrza dla miasta, jednak uważają, że nie są traktowani jako partnerzy do rozmowy, a to, co proponują, często jest pomijane. Argumentowali to m.in. tym, że burmistrz nie odpowiedział na pytania, które zadawali parę miesięcy wcześniej.
Kiedy dyskusja dobiegła końca, radni przeszli do głosowania. Najpierw zajęli się podjęciem uchwały, która dotyczyła udzielenia burmistrzowi miasta wotum zaufania. Następnie głosowali nad uchwałą w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego miasta za 2018 rok i uchwałą w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2018.
Później głosowali nad uchwałą w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi miasta Jerzemu Bauerowi. Większość radnych poparła burmistrza Ostrowi. 11 radnych głosowało za udzieleniem mu absolutorium, a 10 wstrzymało się od głosu.
Radni podjęli uchwały
Po głosowaniu nad uchwałą dotyczącą absolutorium radni zapoznali się z informacją o stanie realizacji inwestycji przyjętych do planu na 2019 rok. Następnie przeszli do podejmowania szeregu uchwał.
Uchwały, które podjęli radni, to: uchwała w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok, uchwała w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta Ostrów Mazowiecka na lata 2019-2029, uchwała w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru (chodzi o prace polegające na naprawie tynków wewnętrznych i malowaniu kościoła pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej). Wysokość dotacji wynosi 25000 złotych. Radni podjęli też uchwałę na udzielenie parafii pw. WNMP dotacji na wykonanie prac remontowych i konserwatorskich na zabytkowym cmentarzu parafialnym, który jest zlokalizowany przy ul. Lubiejewskiej. Wysokość dotacji w tym przypadku wynosi 20000 złotych.
Następnie rajcy zajęli się podjęciem uchwały w sprawie wyłączenia konieczności opracowania dla określonych w projekcie uchwały terenów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta, w sprawie ustalenia lokalizacji, przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących i w sprawie nadania nowych nazw ulic. Nowe nazwy to: ulica Długa (składająca się z części działki oznaczonej numerem: 1440/3) i ulica Pokątna (składająca się z części działki oznaczonej numerem: 1440/3).
Na koniec radni podjęli uchwałę w sprawie zasad odpłatności za świadczenia z pomocy społecznej w formie posiłków i uchwałę w sprawie zasad udzielania pomocy w ramach programu "Opieka wytchnieniowa".
Na koniec sesji wiele pytań zadał szczególnie radny Stanisław Dylewski. Radny Dylewski pytał o sytuację Teatru Scena Kotłownia i ewentualną możliwość wyrażenia zgody przez burmistrza Ostrowi Mazowieckiej na to, aby dyrektorzy mogli w jakiś sposób zrekompensować nauczycielom to, co nauczyciele utracili, biorąc udział w strajku. Poruszył także sprawę dotyczącą funkcjonowania sklepu alkoholowego przy ul. 3 Maja.
Burmistrz powiedział, że pytania radnego zostaną potraktowane jako interpelacje.
Wszystkie projekty uchwał są dostępne na stronie internetowej urzędu miasta.
Raport o stanie miasta dostępny jest pod linkiem:http://www.bip.ostrowmaz.pl/public/get_file_contents.php?id=324789.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.