Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe skutkuje dolegliwościami doraźnymi, m.in.: poparzeniami, rumieniem, przebarwieniami skóry, oraz długofalowymi. Promieniowanie UV związane jest z powstawaniem nowotworów złośliwych skóry.
Najgroźniejszy spośród nowotworów skóry jest czerniak. To choroba, na którą my, Polacy, jesteśmy szczególnie narażeni. Sporą część roku spędzamy w pomieszczeniach, ponieważ pogoda nie sprzyja wychodzeniu na dwór. Dlatego, gdy nareszcie możemy skorzystać ze słońca, najczęściej na urlopie, przez kilka tygodni opalamy się bez opamiętania. Nasza skóra otrzymuje wtedy bardzo wysoką dawkę promieniowania UV i niejednokrotnie kończy się to poparzeniami.
Czerniak nie pojawia się od razu; można zachorować na niego nawet po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach od intensywnych sesji opalania.
Opalanie się w solarium przed trzydziestym rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka nawet o 75 procent. Czerniak może pojawić się zarówno u osób które już wcześniej miały na skórze znamiona, jak i u tych, które mają nieskazitelną skórę. Niepokój powinna wzbudzić każda zmiana, szczególnie taka, która pojawiła się nagle, szybko się zmienia, ma nieregularny kształt i barwę.
Zmiana, która może świadczyć o czerniaku, często swędzi, wrzodzieje i krwawi. Czerniak ma dużą zdolność do przerzutów, nawet tych odległych. To właśnie dlatego jest najgroźniejszym z nowotworów złośliwych skóry. W pierwszych stadiach jego rozwoju wystarczy leczenie chirurgiczne, jednak później trzeba sięgać po inne metody, np. immunoterapię czy leczenie ukierunkowane molekularnie.
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może prowadzić do rozwoju nowotworów skóry. Z tego względu ze słońca powinniśmy korzystać z rozwagą. Powinniśmy też unikać korzystania ze sztucznych źródeł promieniowania UV, jakimi są np. lampy w solarium. Pamiętajmy także o stosowaniu odpowiednich środków ochrony przeciw promieniowaniu UV.
Środki te to np.: stosowanie kremów z filtrami przeciw promieniowaniu UV, unikanie przebywania na słońcu w upalne dni (10.00-16.00), noszenie przewiewnej odzieży osłaniającej skórę, noszenie nakrycia głowy i odpowiednio dobranych okularów z filtrami UV.
Głównym organizatorem kampanii "Jasne jak słońce" jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Kampania skierowana jest do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, a dotyczy ryzyka związanego z narażaniem się na działania promieniowania ultrafioletowego.
Źródło zdjęcia:https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.