Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został zbudowany w latach 1885-1893 według projektu Czosnowskiego i Szmidta. O budowę szczególnie zabiegał ks. Adam Pruss-Jarnutowski.
Budynek odnawiany był już nie raz. Remont przeprowadzono m.in. wtedy, kiedy proboszczem parafii był ks. Jan Sobotka. Wiele prac związanych z odnowieniem budynku przeprowadzono też staraniem zmarłego w zeszłym roku Edmunda Chmielewskiego, wieloletniego proboszcza parafii. Za czasów probostwa Edmunda Chmielewskiego w kościele wybudowano marmurowy ołtarz i ułożono nową posadzkę. Wieże kościelne i dzwonnice pokryto blachą miedzianą. Przeprowadzono też prace na przykościelnym cmentarzu. Obecnie proboszczem parafii jest dr Jan Okuła.
Kolejny remont najstarszej świątyni w mieście rozpoczął się w maju. Prace polegają m.in. na uzupełnieniu tynków oraz oczyszczeniu i malowaniu ścian. Kościół bowiem malowany był ponad 30 lat temu. Niestety, widoczne były już odpryski tynków i zabrudzenia na ścianach.
Zanim jednak przystąpiono do tak szeroko zakrojonego remontu konsekrowanego w 1894 roku przez biskupa Michała Nowodworskiego kościoła, trzeba było przeprowadzić dość skomplikowane prace, czyli zrobić plan i ekspertyzy. Z racji tego, że budynek jest zabytkiem, prace muszą przebiegać pod kontrolą mazowieckiego konserwatora zabytków i innych osób posiadających odpowiednie uprawnienia.
Prac, które trzeba wykonać, jest wiele, dlatego konieczne stało się podzielenie ich na etapy. Powzięto decyzję, że najpierw fachowcy skoncentrują się na nawach bocznych i sklepieniu, później na nawie głównej. Dopiero na koniec zostaną przeprowadzone prace związane z prezbiterium, chórem i przedsionkami.
Według planów renowacja kościoła powinna zakończyć się we wrześniu. Szacowany koszt przedsięwzięcia wyniesie około 400 tysięcy złotych.
Komentarze
Dodano: 26 lipca 2019 08:45, (pytanie)
Nie widzę informacji na temat sfinansowania remontu?
Skąd pochodzą środki na remont? Zapewne Proboszcz zbierał datki na remont od wiernych a to przecież zabytek!
Jakie środki zostały pozyskane na remont od Urzędu Marszałkowskiego, z Unii na remont ZABYTKOWEGO Kościoła?
Proszę szanowną redakcję o rzetelne uzupełnienie artykułu.
Dodano: 26 lipca 2019 10:12, ./ (ploki)
i znów zdjęcia osób pracujących na wysokości bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Dobrą reklamę robicie tej firmie.
Dodano: 29 lipca 2019 06:57, (kdhx)
LGBT ostrowskie sfinansowało remont ze sprzedaży tęczowych maryjek-vaginek
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.