Barszcze kaukaskie stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dzieje się tak ze względu na ich silne właściwości toksyczne. Soki kaukaskich barszczy zawierają związki chemiczne, które pod wpływem promieniowania słonecznego (UVA) mogą powodować zmiany skórne przypominające oparzenia (wysypki, zaczerwienienia, opuchliznę, owrzodzenia itp.), jak również obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Obrażeń można nabawić się nawet wtedy, gdy nie ma się bezpośredniego kontaktu z rośliną, a jedynie przebywa się w jej sąsiedztwie (np. jest się poddanym ekspozycji substancji toksycznych zawartych w powietrzu).
Ze względu na okres wakacyjny, który jest związany z aktywnym wypoczynkiem w plenerze, i biorąc pod uwagę to, że w okresie letnim, podczas kwitnienia, wzrasta toksyczność tych roślin, staramy się popularyzować na stronach internetowych i w mediach społecznościowych informacje dotyczące zagrożeń, które wynikają z kontaktu z barszczami kaukaskimi.
Więcej informacji można znaleźć w broszurze GIS oraz na stronach internetowych: http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/ostrzezenia-publiczne/mazowiecki-panstwowy-wojewodzki-inspektor-sanitarny-ostrzega-przed-barszczami-kaukaskimi ihttp://www.barszcz.edu.pl/.
Źródło zdjęcia:https://pixabay.com/pl/
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.