Zespoły losowały miejsca, z których startowały. Każdy z nich miał dziesięć minut na to, aby przekonać do siebie jury. Co ciekawe, na festiwalu, który został objęty honorowym patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika i starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka, wystąpiły 3 zespoły z Ostrowi Mazowieckiej. Festiwal miał formę konkursu, a wziąć w nim mogły udział zespoły ludowe działające przy instytucjach kultury oraz te działające samodzielnie.
Kto wystąpił w Broku?
Zespoły, które wystąpiły na festiwalu, to: Zespół Śpiewaczy "Sadowianki" z Sadownego, Zespół Pieśni i Tańca "Oberek" z Wyszkowa, Międzypokoleniowy Zespół Wokalny "Kwiaty Polskie" z Chmielewa, Zespół Ludowy "Zabrodzianki" z Zabrodzia, Zespół Ludowy "Wiśniewiacy" z Wiśniewa, Zespół "Jesienne Róże" z Tłuszcza, Zespół Wokalno-Taneczny "Cyganeria" z Ostrowi Mazowieckiej, Kapela "Niepokorni" z Węgrowa, Zespół "Chrostowiacy" z Chrostowa, Zespół Ludowy "Przekrój" z Chrostowa, Zespół Muzyczny "Retro Band" z Ostrowi Mazowieckiej, Klub Seniora "Pod Wierzbami" z Troszyna, Zespół Ludowy "Świtanki" z Przedświcia, Kapela Ludowa "Mazowszanie" z Wołomina, Zespół Pieśni i Tańca "BezWianka" z Ostrowi Mazowieckiej, Zespół Śpiewaczy "Wyszkowiacy" z Wyszkowa, Zespół Ludowy "Małkinianka" z Małkini i Zespół Ludowy "Jarzębina" z Broku.
Nagrody
Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i gadżety. Oprócz tego zespół, który zajął pierwsze miejsce, otrzymał 1000 złotych nagrody, zespół, który stanął na drugim stopniu podium 700 złotych nagrody, a ten na ostatnim stopniu podium 500 złotych. Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności w wysokości 300 złotych.
Jury składało się z 3 osób. Byli to: Jacek Wójcik - kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie" z Ostrołęki, Małgorzata Marczyk - nauczycielka muzyki i Roman Gruz - muzyk.
Pierwsze miejsce zajął Zespół Pieśni i Tańca "Oberek" z Wyszkowa, drugie miejsce zajęła Kapela Ludowa "Mazowszanie" z Wołomina, a trzecie Zespół Pieśni i Tańca "BezWianka" z Ostrowi Mazowieckiej. Nagroda publiczności powędrowała do Zespołu Ludowego "Jarzębina" z Broku.
Jury przy ocenie brało pod uwagę dobór repertuaru oraz jego zgodność z założeniami festiwalu, poziom artystyczny prezentacji i ogólny poziom prezentowany przez kapelę.
Cele, które przyświecały organizatorom festiwalu, dotyczyły m.in.: ukazania wartości kulturowych wyrażonych w muzyce, pieśni i tańcu ludowym, popularyzacji kultury ludowej wśród mieszkańców, prezentacji dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych, propagowania bogactwa kultury ludowej i zintegrowania środowisk twórczych.
Podczas trwania festiwalu oczom osób, które spacerowały po plaży, ukazywały się stragany. Podczas festiwalu można było kupić wyroby garncarskie, miód, ciasta, wyroby z wikliny, domowe przetwory i rękodzieło. Osoby głodne mogły skorzystać z ogródka piwno-gastronomicznego, a dzieci mogły pobawić się na trampolinach i zjeżdżalni.
Festiwal, który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, zwieńczył występ zespołu WooW.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.