- Ostatnie tygodnie pokazują, że zainteresowanie naszą e-usługą nieustannie rośnie. Lipiec był rekordowy. Online zgłoszono wtedy dokładnie 4703 nowonarodzonych dzieci. To o 1029 maluchów więcej, niż w czerwcu. Od początku sierpnia rodzice skorzystali z tej możliwości już ponad dwa tysiące razy. 50-tysięczny maluch został zgłoszony online 16 sierpnia około godz. 13 - dodaje szef MC.
E-usługa działa od 1 czerwca ubiegłego roku. Umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin nowego członka rodziny, ale i załatwienie kilku innych spraw.
- Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli maluch został zameldowany - także zaświadczenie o zameldowaniu - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - na skrzynkę ePUAP. Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Niebawem zostaniesz mamą lub tatą? Obowiązków na pewno Wam przybędzie. Po co ich sobie dokładać? Skorzystajcie z ułatwień Ministerstwa Cyfryzacji.
Najważniejszy pierwszy krok
Powinniście to zrobić w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród - np. lekarz lub położna. Przekaże ją do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) najpóźniej trzy dni od jej wystawienia.
Przygotowując się do zgłoszenie urodzenia dziecka załóż Profil Zaufany - jeśli jeszcze go nie masz. Sprawdź, jak to zrobić:https://pz.gov.pl/pz/index
Karta wystawiona. Teraz wejdź na Obywatel.gov.pl. Wybierz usługę Zgłoś urodzenie dziecka. Cały proces to tylko pięć prostych kroków:
Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem (zgłosić narodziny może mama lub tata).
Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.
Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.
Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go Profilem Zaufanym.
Gotowe!
W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu - mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień.
Źródło zdj. Ministerstwo Cyfryzacji
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.