Tylko dla Twoich oczu
- Do sprawdzenia liczby punktów karnych potrzebujemy dostępu do internetu i profilu zaufanego. To dzięki niemu mamy pewność, że tylko my będziemy mieli dostęp do naszego konta. Nikt inny nie dowie się o naszych drogowych przewinieniach - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Jak sprawdzić online liczbę swoich punktów karnych? Nie musisz włączać nawigacji. Poprowadzimy Cię.
Pierwsza wskazówka - skieruj się na stronę Obywatel.gov.pl. Po dotarciu na miejsce, wybierz e-usługę Sprawdź swoje punkty karne. Jesteś na odpowiedniej stronie? Jeśli tak, kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.
System przeniesie Cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
Dygresja: jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, szybko nadrób tę zaległość na stronie www.pz.gov.pl
Wracamy na trasę - po zalogowaniu system przeniesie Cię z powrotem do serwisu Obywatel.gov.pl.
Chwila oczekiwania (dla niektórych zapewne też niepokoju) i... informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się na ekranie. Jeśli chcesz, możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Pamiętaj, że taki wydruk ma tylko charakter informacyjny -- nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może go nie uznać (np. jako dowodu w sprawie). Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji.
Cyfrowa autostrada
- Możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Tylko w pierwszym półroczu tego roku Polacy skorzystali z niej ponad 279 tysięcy razy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Po wakacjach te statystyki na pewno wzrosną - dodaje szef MC.
Dzięki systemowi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) pakiet e-usług dla kierowców jest naprawdę bogaty. Co w nim mamy?
- Możliwość sprawdzenia online historii pojazdu (www.historiapojazdu.gov.pl).
- E-usługę Mój Pojazd, która pozwala sprawdzić online dane o pojazdach, których jesteśmy właścicielami lub posiadaczami.
- mPojazd - odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujesz aplikację mObywatel (w tym momencie usługa mPojazd dostępna jest dla właścicieli telefonów z systemem Android).
- E-usługę Bezpieczny autobus (www.bezpiecznyautobus.gov.pl).
Bezpiecznej drogi!
Źródło zdj. Ministerstwo Cyfryzacji
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.