Dzięki szczegółowej analizie posiadanych baz danych, w tym Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK)Pracownicy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (MUCS) we współpracy z Ministerstwem Finansów (Dep. Nadzoru nad Kontrolami) wytypowali grupę podmiotów biorących udział w międzynarodowym obrocie artykułami spożywczymi. W ramach ustalonych łańcuchów transakcji występowały podmioty pełniące rolę "znikających podatników".
W wyniku podjętych działań dokonano blokady rachunków bankowych podmiotów objętych analizą na łączną kwotę 1,1 mln zł.
Mazowieccy Funkcjonariusze KAS przeprowadzili na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego oraz małopolskiego niezbędne czynności procesowe, w tym przeszukania oraz przesłuchania świadków. W ramach czynności zabezpieczono miedzy innymi księgi podatkowe oraz niezbędną dokumentację rachunkową.
Środki zablokowane na rachunkach bankowych podmiotów mogą być przeznaczone zarówno na rzecz zaległości podatkowych w ramach wszczętych kontroli celno - skarbowych jak i na poczet kar wymierzonych w postępowaniu karnym dotyczącym czynów zabronionych określonych w Kodeksie karnym skarbowym.
- Systematyczne i dobrze skoordynowane działania funkcjonariuszy i pracowników MUCS pozwalają na szybką wymianę informacji i zdecydowane działanie eliminujące z przestrzeni gospodarczej nadużycia w podatku. Krajowa Administracja Skarbowa kieruje swoje działania w obszary wysokiego ryzyka, tak by także uczciwi przedsiębiorcy poczuli realne wsparcie w walce z szarą strefą - powiedział Radosław Borowski, Naczelnik MUCS w Warszawie.
Źródło zdj. US Ostrów Maz.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.