Serwis polskiego rządu
Portal gov.pl jest łącznikiem pomiędzy obywatelami a polskim rządem. To centralna brama do cyfrowych informacji i usług państwa. Tworzony jest i zarządzany oraz na bieżąco aktualizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy z całą administracją publiczną. Znajdziemy tam liczne materiały informacyjne, prasowe i multimedia, ale najbardziej interesujący wydaje się wybór e-usług, jakie oferuje e-administracja państwowa.
Dwie drogi załatwiania spraw urzędowych
Na stronie gov.pl każdy obywatel może założyć tzw. Profil Zaufany, czyli eGO. Dzięki niemu może kontaktować się z podmiotami publicznymi drogą elektroniczną i załatwiać sprawy bez wychodzenia z domu. Za rozwój i utrzymanie Profilów Zaufanych odpowiada Minister Cyfryzacji.
Profil Zaufany można traktować jako bezpłatną, sprawdzoną metodę potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Jest on uważany za alternatywę odręcznego podpisu, ponieważ zastosowanie go w praktyce pozwala wysyłać elektronicznie dokumenty i wnioski do różnych urzędów. Każdy obywatel może posiadać tylko jeden Profil Zaufany i jest on ważny, jeśli został utworzony lub złożony w okresie ważności tego profilu, czyli w ciągu 3 lat.
W maju 2019 roku Ministerstwo Cyfryzacji informowało, że już 3,6 mln Polaków korzysta z Profilu Zaufanego. Jest on potwierdzonym zestawem danych, takich jak:
- imię (imiona),
- nazwisko,
- data urodzenia,
- numer PESEL.
Oprócz Profilu Zaufanego istnieje również platforma ePUAP, na której można założyć swój profil z potwierdzoną tożsamością. ePUAP to właściwie skrót od Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, gdzie udostępniane są różne usługi związane z załatwianiem spraw urzędowych. Na platformie ePUAP można uzyskać Profil Zaufany.
Sprawy urzędowe załatwiane online
Nie trzeba zwalniać się z pracy i tracić czasu na wizyty w urzędach, aby m.in. złożyć wniosek o świadczenia 500 plus albo wniosek o wydanie dowodu osobistego. Takie działania możemy wykonać, siedząc wygodnie w fotelu we własnym domu. Wystarczy, że mamy dostęp do komputera i stabilnego internetu, który w połowie składania jakiegoś wniosku nas nie zawiedzie - np. internetu światłowodowego od UPC: https://www.upc.pl/internet/kup-internet/
Jeśli już mamy stabilne połączenie z siecią, a także zalogowaliśmy się na swoim koncie w ePUAP oraz mamy Profil Zaufany, wówczas możemy realizować wiele aktywności w internecie związanych ze sprawami urzędowymi.
Usługi związane z załatwianiem takich spraw udostępniają w internecie:
- samorządy, w tym urzędy gmin;
- urząd stanu cywilnego;
- ZUS - Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia;
- US - urzędy skarbowe;
- KRK - Krajowy Rejestr Karny;
- UP - urzędy pracy;
- rejestr PESEL - Rejestr Dowodów Osobistych;
- inne urzędy administracji publicznej.
Posiadacz Profilu Zaufanego może przez internet podjąć między innymi następujące czynności:
- wnioskować o wydanie dowodu osobistego;
- zgłosić utratę lub zniszczenie dowodu osobistego;
- dopisać się do spisu wyborców;
- uzyskać odpisy aktów urodzenia, małżeństwa i zgonu;
- zgłosić urodzenie dziecka;
- sprawdzić, czy pracodawca ubezpieczył pracownika;
- wnioskować o wydanie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego);
- pobrać zaświadczenie o niekaralności;
- sprawdzić rozliczenie podatkowe;
- zgłosić spadek lub darowiznę;
- zarejestrować się jako osoba bezrobotna w UP;
- sprawdzić dane w rejestrach;
- złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny.
To tylko przykładowe sprawy urzędowe, które obecnie bez problemu możemy załatwiać przez internet.
Popularność e-administracji
Dane zgromadzone w lipcu 2019 roku przez serwis obywatel.gov.pl i Ministerstwo Cyfryzacji świadczą o tym, że internetowy kontakt z administracją publiczną i różnymi urzędami przydaje się Polakom bardzo często. W lipcu zgłoszono online 4703 nowo narodzonych dzieci, ponad 2 tys. przypadków utraty dowodu osobistego, złożono ponad 14 tys. wniosków o dowód osobisty oraz ponad pięć tysięcy wniosków o odpis aktu stanu cywilnego.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.