Skorzystanie z mediacji możliwe jest w sprawach, w których prawo dopuszcza możliwości zawarcia ugody. Są to sprawy np. o zniesienie współwłasności, sprawy pracownicze, rozwiązanie lub niewykonanie umowy, podział majątku/spadku, sprawy rodzinne (rozwód, separację, ustalenie kontaktów z dzieckiem) czy sprawy dotyczące sporów sąsiedzkich.
Trzeba pamiętać, że warunkiem rozpoczęcia procesu mediacyjnego jest obopólna zgoda stron do wzięcia w nim udziału, który może być przerwany w każdej chwili przez jedną z nich. Specjalistę wspierającego proces mediacyjny wybierają strony bądź wskazuje sąd. Warto nadmienić, iż rozpoczęcie procesu mediacyjnego przerywa bieg przedawnienia.
Aby idea mediacji trafiła do jak największego grona, amerykańska organizacja Association for Conflict Resolution (ACR) w 2005 roku, zainicjowała Święto Dnia Mediacji ustanawiając je na dzień 20 października. W roku 2006 zarząd ACR zmienił datę obchodów, wyznaczając Światowym Dniem Mediacji trzeci czwartek października. Głównymi celami przyświecającymi idei stworzenia święta było promowanie wiedzy na temat mediacji oraz promowanie jej jako skutecznej metody rozwiązywania sporów, ponieważ nadal nie jest ona wystarczająco znana i wykorzystywana.
Polska dołączyła do krajów obchodzących Dzień Mediacji w 2008 roku. Od tego czasu święto to zyskało znacznie na popularności. W 2013 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało Mediatorom, aby z tej okazji obchodzić w Polsce Tydzień Mediacji (od poniedziałku do soboty, w tygodniu, w którym przypada trzeci czwartek października).
Jak ważna jest mediacja w codziennym życiu, ukazuje przysłowie, iż "zgoda buduje, niezgoda rujnuje". Dlatego jeśli borykamy się z jakimś długotrwałym sporem, warto sięgnąć po bezstronnego "sędziego", który pomoże go zakończyć. Warto rozmawiać - jest to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji, które nigdy nie straci na aktualności.
Źródło zdj. KGP
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.