Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

Dodano: 18 października 2019 11:42, Autor: KGP, red. MK

Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką.
Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Aby uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, by nie zostać ofiarą tego przestępstwa, corocznie od 13 lat, 18 października w sposób szczególny obchodzony jest Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi.
REKLAMA


Nasilenie handlu ludźmi w Polsce zaobserwowano na początku lat 90. XX i od tego czasu jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom. Handel ludźmi to przestępstwo w większości o charakterze transgranicznym, popełniane na terytorium kilku krajów. Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej i Azji do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar, głównie zza wschodniej granicy, ale i dalekiej Azji wykorzystywanych głównie pracy przymusowej oraz prostytucji.

Współczesne niewolnictwo przybiera różne formy. Dotychczas dominującą formą była tzw. eksploatacja seksualna, która ustępuje miejsca pracy przymusowej. W dalszej kolejności jest zmuszanie do prostytucji, wykorzystanie w przemyśle erotycznym, żebractwie, do popełniania przestępstw, zawierania przymusowych małżeństw przy użyciu różnorodnych metod i środków w celu wykorzystania nawet za zgodą ofiary.

Zwalczaniem tego przestępstwa w polskiej Policji zajmują się komórki właściwe do walki z handlem ludźmi i przeszkoleni policjanci. W celu podniesienia kwalifikacji, wymiany doświadczeń i zapoznania się z aktualnym stanem przestępności w Polsce biorą oni udział dniach 16 - 18.10.2019 r. w konferencji organizowanej w Poroninie przez Wydział do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP z udziałem partnerów zagranicznych z USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz partnerów krajowych - organizacji pozarządowych wspierających ofiary handlu ludźmi. Jednym z tematów przedsięwzięcia było omówienie przebiegu największej dotychczas operacji FORT realizowanej wspólnie przez brytyjskich i polskich policjantów w sprawie wykorzystania na terenie Wielkiej Brytanii Polaków do pracy przymusowej. Podziękowania za udział polskich policjantów w działaniach i za całość polsko-brytyjskiej współpracy osobiście złożył w dniu 20.09.2019 Sir Philip Rutnam, Stały Sekretarz w brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podczas spotkania Grupy Zadaniowej do spraw realizacji Action Plan for Poland.

Z uwagi na skalę zjawiska przestępstwa handlu ludźmi i jego dochodowość, które jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i dotyczy każdego regionu świata, w jego zwalczanie i zapobieganie coraz częściej na arenie światowej i europejskiej angażują się międzynarodowe instytucje i organizacje. Handel ludźmi jest przestępstwem zwalczanym przez wszystkie kraje UE różnymi działaniami. To zbrodnia bez granic, dlatego też kraje europejskie zjednoczone w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) oraz EUROPOL połączyły siły, aby w dniu 17 października 2019 r. rozpocząć kampanię prewencyjną dotyczącą handlu ludźmi, w której weźmie udział EUCPN i 24 kraje europejskie.

Celem kampanii jest poinformowanie o przestępstwie handlu ludźmi, o tym, że każdy może być lub stać się ofiarą tego przestępstwa. Ponadto kampania uświadamia potencjalne ofiary, że mają one unijne prawa: pomoc i wsparcie, ochronę, odszkodowanie, prawa człowieka i prawa pracy, okres na zastanowienie się i prawa pobytu oraz prawo do reintegracji. Zadaniem kampanii jest także wskazanie instytucji, organizacji i miejsc, w których można znaleźć pomoc i ochronę.

W ramach kampanii materiały informacyjne dotyczące zjawiska handlu ludźmi, jak nie stać się jego ofiarą i gdzie zgłosić się o pomoc w przypadku podejrzenia bycia ofiarą będą rozpowszechniane na lotniskach, w środkach transportu publicznego, centrach handlowych, stacjach paliw, przejściach granicznych i ambasad.

W Polsce informację o zdarzeniach mogących wyczerpywać znamiona przestępstwa handlu ludźmi, pedofilii oraz pornografii z udziałem małoletniego można przesłać na funkcjonującą od 2014 r. w Wydziale do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP skrzynkę e-mailową [email protected]. lub zadzwonić na telefon zaufania: 664 974 934. Przekazywane informacje są weryfikowane przez policjantów WHL BK KGP i przekazywane do jednostek terenowych i partnerów zagranicznych celem podjęcia czynności przez właściwe podmioty.

Pomoc ofiarom handlu ludźmi świadczą poniższe organizacje pozarządowe:

Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada"
00-956 Warszawa 10
tel./fax (+ 48 22) 622 19 85
tel. zaufania: (+ 48 22) 628 99 99
www.strada.org.pl
e-mail: [email protected]


Armii Zbawienia
ul. Ząbkowska 13/13
03-736 Warszawa
tel.:+48 697 610 001
www.armia-zbawienia.pl
facebook.com/salvationarmypoland


YouCanFree.Us Polska
ul. Elektronowa 10
03-219 Warszawa,
kom. +48 518300011
e-mail: [email protected]
www.youcanfreeus.pl


Fundacja Light House
ul. kpt. Stefana Pogonowskiego 90/2/1
90-569 Łódź
tel.: 881223333
e-mail: [email protected]
fundacjalighthouse.pl


Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
ul. Mazowiecka 12/25
00-048 Warszawa
tel.:22 616 02 68
faks: 22 616 03 14
e-mail: [email protected] https://fdds.pl


ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
skr. poczt. 127
00-958 Warszawa 66
numery linii wsparcia
22 654 70 70 - z telefonów stacjonarnych w Polsce
00 48 22 654 70 70 - gdy dzwonisz z zagranicy
+48 22 654 70 70 - jeśli dzwonisz z telefonu komórkowego
116 000 - telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka
fax (+48 22) 654 79 73
www.zaginieni.pl
e-mail: [email protected]

Źródło zdj. KGP

Zobacz również

Prostyń. Zderzyły się 2 osobówki

18 października 2019, OSP w Prostyni, red. Miłosz Magrzyk

W obu pojazdach łącznie podróżowały 3 osoby dorosłe i 1 dziecko. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Pościg na S8. 28-latek przejechał pod prąd ponad 100 km

17 października 2019, MK

Mężczyznę ścigali policjanci z 2 województw. Udało się go zatrzymać dopiero w okolicach Wyszkowa.

Akcja CBŚP w Ostrowi. Rozbito gang handlarzy ludźmi (aktualizacja, wideo)

17 października 2019, Miłosz Magrzyk

W związku ze sprawą zatrzymano łącznie 13 osób w wieku od 21 do 57 lat.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]