Wczoraj, 24 października, spotkali się radni powiatu. Obrady poprowadził wiceprzewodniczący Roman Malicki.
Na początku sesji radnych zapoznano z uwagami, jakie do protokołu z poprzedniej sesji wniósł radny Władysław Krzyżanowski. Radny Grzegorz Nadratowski odniósł się do słów jednego z radnych, które padły na poprzedniej sesji pod jego adresem, a dotyczyły zachowania radnego Nadratowskiego na krótko przed obradami 3 czerwca. Złożył wezwanie do zaprzestania naruszenia jego dóbr osobistych, polegających na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji na jego temat. Zapowiedział, że naruszenie wezwania doprowadzi do podjęcia przez niego stosownych kroków prawnych.
Radny Rafalik pytał się o budowę wałów przeciwpowodziowych w gminie Małkinia Górna oraz zwracał uwagę na protest mieszkańców związany z koncepcją budowy tych wałów i lokalizacji, która jest w tym celu planowana. Ponadto zwrócił uwagę na zły stan drogi wojewódzkiej na odcinku Ostrów Mazowiecka - Małkinia Górna i sytuację związaną z przystankami autobusowymi na ul. Małkińskiej w Ostrowi Mazowieckiej.
W toku obrad radni podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia uchwały budżetowej na 2019 rok, w której to zwiększono dochody budżetu powiatu o prawie 694 000 złotych, a także wydatki budżetu powiatu o 1 178 808 złotych.
Następnie radni podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej powiatu ostrowskiego na lata 2019-2028, a następnie uchwałę w sprawie zmian w statucie powiatu.
W dalszej części obrad radni zajęli się podjęciem uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji radcy prawnego Konrada Cezarego Łakomego w sprawie wprowadzenia polityki zarządzania konfliktem interesów w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej.
Później podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie określenia zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, na które przeznacza się środki finansowe Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznane powiatowi ostrowskiemu w 2019 roku.
Program naprawczy szpitala
W dalszej części obrad radni przeszli do podjęcia uchwały w sprawie zatwierdzenia programu naprawczego SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej. Okres, który obejmuje program naprawczy, to 1 rok.
- Program naprawczy to dokument, który jest wymagany przepisami ustawy dotyczącej działalności leczniczej, w momencie, kiedy szpital dany rok rozliczeniowy kończy na minusie. Nasz szpital po raz szósty albo siódmy z kolei kończy rok rozrachunkowy na minusie i przez te wszystkie sześć czy siedem lat konieczne było sporządzanie programów naprawczych - mówił Artur Wnuk, dyrektor SPZZOZ. - Rozmawialiśmy o tym, jakie działania chce podjąć szpital w ramach programu naprawczego. Jednym z elementów, które mają na celu zwiększenie przychodów szpitala, będzie wprowadzenie na terenie SPZZOZ systemu parkingowego.
Kolejnym elementem programu naprawczego jest maksymalizacja wykonania świadczeń zdrowotnych, polegających na wszczepieniu endoprotez stawów biodrowego i kolanowego. Liczba zabiegów została zwiększona.
Następnym elementem jest zwiększenie liczby badań endoskopowych dla pacjentów ambulatoryjnych. Dotyczy to badań, takich jak gastroskopia i kolonoskopia.
W programie pojawił się też punkt, dotyczący uczestnictwa szpitala w programie dla mam, które trafiły do szpitala w ramach patologii ciąży.
Kolejnym celem zawartym w programie jest uruchomienie własnego źródła wody, które do tej pory było niewykorzystywane. Woda była pobierana z wodociągów miejskich.
- Szacujemy, że to będzie spadek kosztów około 5000 złotych miesięcznie. Ponadto założyliśmy podlicznik i za wodę wykorzystywaną do podlewania zieleni na terenie szpitala nie ponosimy kosztów ani wody, ani odprowadzania ścieków - mówił dyrektor SPZZOZ.
W zakres programu naprawczego weszło też wprowadzenie w szpitalu nowej polityki negocjowania wszystkich zamówień i wszystkich usług, które szpital realizuje. Do tej pory usługi były realizowane w oparciu o oferty firm bez uwzględniania bonusów.
Jednym z elementów jest też propozycja utworzenia filii POZ, która obecnie znajduje się na ulicy Okrzei. Filia ta miałaby się znaleźć na ulicy Widnichowskiej - w miejscu, gdzie znajduje się obecnie Poradnia Zdrowia Psychicznego (ta zostałaby przeniesiona na ul. Okrzei).
Szereg uwag w związku z przedstawionym przez dyrektora szpitala programem naprawczym zgłosił radny Krzyżanowski. Zwrócił uwagę, że punkt, dotyczący zatwierdzenia tegoż programu, nie powinien być rozpatrywany dalej na tej sesji, ponieważ najpierw należy wysłuchać opinii Rady Społecznej SPZZOZ i załogi. Starosta oznajmił jednak, że takie działanie nie jest wymagane prawem.
Radny Krzyżanowski zwrócił uwagę także m.in. na to, że w programie naprawczym nie ma nic o inwestycjach, a ponadto wskazał, że występuje niespójność między publicznymi wystąpieniami starosty i dyrektora szpitala dotyczącymi działań, które mają zostać podjęte w SPZZOZ, a planem naprawczym. Stwierdził, że plany, o których wcześniej mówili starosta i dyrektor, nie zostały w tym planie ujęte.
Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia regulaminu Rady Społecznej SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej i uchwałę w sprawie wysokości opłat za usuwanie pojazdu z drogi na terenie powiatu ostrowskiego i jego parkowanie na parkingu strzeżonym, wyznaczonym przez starostę ostrowskiego, oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu.
Następnie był czas na odpowiedzi na pytania i wnioski radnych oraz wolne wnioski.
Istotną informacją jest to, że powiat ostrowski nawiązał współpracę z powiatem na Białorusi. Dzięki temu między 2 podmiotami będzie istniała możliwość wymiany m.in. kontaktów między instytucjami kultury oraz możliwość nawiązania relacji między podmiotami gospodarczymi. Więcej informacji pod linkiem: https://www.powiatostrowmaz.pl/479-prezentacjaaktualnosci-90482.htm.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.