W latach 1994-2000 Natkański był ambasadorem RP w Kuwejcie (dodatkowo akredytowanym w Bahrajnie i Omanie), a w latach 2004-2008 ambasadorem RP w Egipcie (akredytacja w Sudanie). Zaproszony gość opowiedział studentom UTW o islamie, jednej z głównych religii monoteistycznych.
Prorokiem i twórcą islamu jest Mahomet. Po śmierci rodziców Mahometa wychowywał dziadek, a następnie stryjek. Mahomet zajmował się handlem do czasu, gdy zaczął twierdzić, że podczas kontemplacji doznał wizji i wtedy zaczął głosić zasady nowej religii.
Głosił on wiarę w jednego Boga, Allaha, a siebie ogłosił największym z proroków, który otrzymał od Boga objawienie dotyczące zasad życia religijnego. Idee religijne twórcy islamu zostały spisane w Koranie.
- Islam to trzecia i najmłodsza religia monoteistyczna. Skąd się wziął i dlaczego się wziął? Czy 2 religie monoteistyczne nie wystarczały? - pytał Jan Natkański - Wszystkie 3 religie mają zestaw wspólnych dogmatów, m.in.: wiarę w jednego Boga, wiarę w aniołów, wiarę w nieśmiertelność duszy i wiarę w życie pozagrobowe - kontynuował wykładowca.
Podstawę islamu tworzy 5 zasad i obowiązków muzułmanina: wyznanie wiary w jedynego Boga, pięciokrotna modlitwa w ciągu doby, post w miesiącu ramadan, jałmużna na rzecz ubogich oraz pielgrzymka do Mekki przynajmniej raz w życiu.
Wykładowca mówił o tym, jak kształtowała się nowa religia. Zwracał jednak uwagę nie tylko na historię, ale także na współczesność. Mówił o tym, czego muszą przestrzegać wyznawcy islamu, oraz o tym, jakie elementy wspólne islam ma z innymi religiami monoteistycznymi.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.