Rodzice i opiekunowie muszą też zadbać o bezpieczeństwo dzieci, które nie zawsze są świadome zagrożenia. Zadanie to nabiera szczególnego znaczenia w czasie roku szkolnego, kiedy dzieci przemierzają niejednokrotnie samodzielnie ulice, chodniki, często po zmierzchu.
Przypominamy więc zasady, które w tym zakresie obowiązują, i stosujmy je na co dzień:
- 0d 7 roku życia dziecko może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Ważne jednak, aby było do tego dobrze przygotowane przez dorosłych.
- Jeśli pokonuje samo drogę do szkoły, przejdźmy ją wspólnie kilka razy, wskazując miejsca, w których należy szczególnie uważać.
- Objaśniajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak: poruszanie się chodnikiem, przechodzenie przez jezdnię czy znaczenie sygnalizacji świetlnej.
- Koniecznie musimy zadbać, by nasza pociecha była dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu - to bardzo ważne, zwłaszcza podczas jesienno-zimowej szarówki.
- Jeśli dziecko porusza się w obszarze niezabudowanym po zmierzchu, to odblaski są elementem obowiązkowym - powinny być noszone tak, aby były widoczne w światłach pojazdu, najlepiej zarówno z przodu, jak i z tyłu.
- Dziecko powinno też wiedzieć, że gdy nie ma do dyspozycji chodnika, to należy poruszać się wyłącznie lewą stroną drogi (pobocza, jezdni) i najlepiej "gęsiego".
- Pamiętajmy, że odblaski to dobre rozwiązanie nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Dajmy dobry przykład najmłodszym, jesteśmy dla nich autorytetem.
A oto kilka ważnych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze naszych rowerzystów:
- Pierwsza podstawowa zasada - Światła! Obowiązują światła: białe pozycyjne lub żółte z przodu oraz czerwone z tyłu roweru (może być migające). Zapalamy je jadąc rowerem o zmierzchu. Za zmierzch uznajemy zachód słońca danego dnia. Dodatkowym wzmocnieniem będą światełka odblaskowe lub kamizelki. Każdy odblask sprawia, że kierowcy innych pojazdów widzą nas już z daleka. Doskonale sprawdzą się też specjalne odblaskowe opaski. Najlepiej gdy opaskę rowerzysta założy na lewą rękę, będzie to pomocne podczas skrętu w lewo, który jest trudniejszy. Oświetlenie jest najważniejsze.
A co z kaskiem? Nie jestem on obowiązkowy, ale ważne, że przezorny zawsze ubezpieczony. Rowerzyści nie są jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego nie należy zapominać o kasku. Podczas upadku, poza kolanami i łokciami, na urazy najbardziej narażona jest głowa.
Każdego roku nauczyciele SP 1 przypominają uczniom powyższe zasady. Zostały zrealizowane programy profilaktyczne, podczas których uczniowie otrzymali odblaski i kamizelki odblaskowe: "B jak bezpieczny, N jak niechroniony", "Dobrze Cię widzieć", "Akademia Bezpiecznego Puchatka", "Kierowco! Nie polujemy na zebrach!", "Ostrowski Lisek" oraz podczas zajęć w ramach wychowania komunikacyjnego. Szkoła systematycznie współpracuje z ostrowską policją. Z przedstawicielami policji spotykają się nawet kilka razy w roku. W dniu 5 listopada 2019 ponownie z ważnymi radami i ostrzeżeniami przybyli do szkoły i rozmawiali z uczniami funkcjonariusze: Aneta Nicijewska i sierż. Łukasz Kuliś.
Pamiętajmy!
MY DOROŚLI, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i zdrowie naszych dzieci.
Pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.