- Organizatorem tego projektu jest Muzeum Dom Rodziny Pileckich przy współpracy z Andrzejem Mierzwińskim, który będzie koordynował te spotkania. One będą się odbywały raz w miesiącu - mówiła Dorota Socik, dyrektor Muzeum Domu Rodziny Pileckich. - Mam nadzieję, że spotkania będą służyły wymianie myśli, refleksji i doświadczeń, państwa doświadczeń, z historią - dodała.
Podczas wczorajszego spotkania Andrzej Mierzwiński opowiedział słuchaczom o 1 Dywizji Pancernej, którą sformowano 25 lutego 1942 roku. Jej dowódcą został generał Stanisław Maczek. W lipcu 1944 roku służyło w niej prawie 900 oficerów i ponad 15 000 żołnierzy. Mieli oni do dyspozycji 381 czołgów i 473 dział.
Od kwietnia 1945 roku dywizja walczyła na terenie Niemiec. Swój szlak bojowy zakończyła 5 maja w Wilhelmshaven, gdzie przyjęto kapitulację dowódców m.in. 3 krążowników i 18 okrętów podwodnych.
Po zakończeniu II wojny światowej Polacy weszli w skład alianckich sił okupacyjnych w północno-zachodniej części Niemiec. Pełnili tam służbę do połowy 1947 roku. W czerwcu przerzucono ich do Wielkiej Brytanii. Tam też padł rozkaz o rozformowaniu dywizji i jej demobilizacji.
Wykład wzbogacony został o liczne zdjęcia. Ponadto zgromadzeni mogli podziwiać przygotowane wystawy.
Komentarze
Dodano: 18 grudnia 2019 16:32, (renek)
Czy ten prelegent jest żołnierzem?
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.