Magia świąt Bożego Narodzenia dotknęła w tym roku także mazowieckich terytorialsów, którzy w przededniu Wigilii, z pełnymi kartonami podarunków, pojawili się w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Kraszewie-Czubakach. Była to żołnierska odpowiedź na akcję pn. "Każdy może zostać świętym Mikołajem", która została ogłoszona przez dyrekcję zakładu.
Wspieranie lokalnej społeczności jest wpisane w misję WOT, dlatego też wystarczyło zaledwie kilka dni, by uzbierać kilkanaście kartonów wypełnionych po brzegi.
Dzięki żołnierzom 5 MBOT dzieciaki dostały wsparcie w postaci żywności przeznaczonej dla najmłodszych, tj. słoiczków, kaszek, deserków, soczków, środków pielęgnacyjnych, kosmetyków, chusteczek nawilżonych czy pampersów. Nie zabrakło także tego, co dzieciaki lubią najbardziej, czyli zabawek i słodyczy.
W tym samym czasie inni żołnierze 5 MBOT również realizowali swoją przedświąteczną misję przekazując 50 pluszowych tygrysków Oddziałowi Ratunkowemu Szpitala w Ostrołęce. Tygryski to pomysł żołnierzy ratowników pola walki 52 Batalionu w Komorowie. Oni doskonale wiedzą, że stres jest największym wrogiem w leczeniu i terapii małych pacjentów.
- Naszym małym dzielnym pacjentom dajemy medale za odwagę. Maskotka w postaci tygryska to też synonim dzielności. Taka zabawka na pewno pomoże dzieciom złagodzić stres związany z pobytem w szpitalu i koniecznymi zabiegami - mówi lekarz neurolog Robert Kogut.
Tygrysy trafiły także do oddziałów w Wyszkowie oraz Ostrowi Mazowieckiej.
Przedświąteczny poniedziałek okazał się dniem cudów nie tylko dla dzieciaków, ale także dla osób starszych z warszawskiej Pragi-Północ, których odwiedzili żołnierze 54 Batalionu z Zegrza Południowego.
Zegrzyńscy terytorialsi wraz z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ zorganizowali pomoc w świątecznych porządkach osobom starszym z trudnościami ruchowymi. Kilka dwuosobowych zespołów, wyposażonych w środki czystości i ściereczki, z samego rana ruszyło do pracy, by w nieco inny i oryginalny sposób wesprzeć osoby samotne, które żyją w naszym otoczeniu.
WOT zostały powołane do życia, by wspierać lokalną społeczność. W czasie pokoju zadanie to realizowane jest zwykle poprzez działania z zakresu zarządzania kryzysowego, usuwanie skutków klęsk żywiołowych czy zapobieganie im. W okresie przedświątecznym pokazaliśmy, że wsparcie może mieć także nieco inny wymiar. Pokazaliśmy, że jesteśmy blisko tych, którzy potrzebują pomocy, i że zawsze jesteśmy gotowi tę pomoc nieść.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.