Wbrew nazwie akcji pogoda w tym dniu przypominała raczej jesień niż zimę - od rana było pochmurnie z opadami mżawki. Nie odstraszyło to jednak pasjonatów przyrody, którzy na miejsce zbiórki stawili się w licznej, 36-osobowej grupie. Wśród uczestników dominowała młodzież ze szkół podstawowych: SP nr 1 pod opieką Anny Kożuchowskiej, SP nr 2 pod opieką Małgorzaty Jamiołkowskiej i SP w Nagoszewie pod opieką Beaty Herman. Byli też uczniowie z LO im. M. Kopernika z opiekunem Pawłem Cieślukiem.
Przewodnikiem podczas wycieczki, jak co roku, był Paweł Cieśluk - ornitolog, a zarazem nauczyciel w ostrowskim Koperniku. Trasa spaceru ornitologicznego wiodła przez osiedla bloków, domów jednorodzinnych i polne obrzeża miasta. Tego dnia udało nam się zaobserwować 14 gatunków ptaków, spośród których najliczniej reprezentowane były: kawka (107 osobników), gołąb miejski (67 osobników), grubodziób (bardzo liczne stadko około 60 osobników) oraz dzwoniec (57 osobników). Warto wspomnieć jeszcze o obserwacji dzięciołka, najmniejszego przedstawiciela podrodziny dzięciołów w Europie, który był wielkości wróbla. Podobnie jak w roku ubiegłym organizator zapewnił wszystkim uczestnikom lornetki oraz lunetę. Na koniec wycieczki rozgrzewaliśmy się przy ognisku, na którym również nie zabrakło pieczonych kiełbasek.
Akcja Zimowego Ptakoliczenia odbywa się w ostatni weekend stycznia w całej Polsce i polega na obserwacji i liczeniu ptaków spędzających zimę w bliskim towarzystwie człowieka. Krajowym koordynatorem akcji jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze. Więcej o akcji można znaleźć pod linkiem: https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/.
Zapraszamy za rok.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.