Uroczystość rozpoczął dyrektor Bogusław Konrad, który przywitał zaproszonych gości: starostę ostrowskiego Zbigniewa Chrupka wraz z małżonką, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej Krystynę Polakowską, przewodniczącą Rady Rodziców Martę Głębocką oraz w imieniu ks. prałata dra Jana Okuły - ks. Marka Żmijewskiego.
Dyrektor ZS nr 2 zaprosił zebranych do obejrzenia montażu słowno-muzycznego pt. "Powstanie styczniowe na ziemi ostrowskiej", który przygotowała młodzież z klasy II TE pod kierunkiem Małgorzaty Radwańskiej i Doroty Sadowskiej.
Opowieści uczniów o bohaterskich postawach powstańców styczniowych i współpracujących z nimi mieszkańców ziemi ostrowskiej i okolic oraz recytacje utworów poetyckich uzupełniła prezentacja multimedialna, a także uświetniły pieśni patriotyczne odśpiewane przez chór szkolny przygotowany przez Izabelę Krasińską i siostrę Anetę Wagner. Po występach młodzieży mowę wygłosił dyrektor Bogusław Konrad, który podkreślił, że nasz patron nieustannie uczy nas, jak powinniśmy postępować każdego dnia, bo choć od tamtych wydarzeń upłynęło 157 lat, to dążenia do samostanowienia o własnym państwie są wartościami nieprzemijającymi.
Dyrektor poinformował zebranych również o tym, że 21 stycznia w Ekonomiku odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny "Powstanie Styczniowe na Ziemi Ostrowskiej", który skierowany był do uczniów szkół średnich powiatu ostrowskiego. Konkurs odbył się pod patronatem starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, które wręczył im starosta.
Oto laureaci konkursu:
I miejsce - Mateusz Zaczkowski - uczeń Zespołu Szkół nr 2
II miejsce - Mikołaj Rowicki - uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika
III miejsce - Michał Terlikowski - uczeń Zespołu Szkół nr 2.
Zaproszeni goście wygłosili przemówienia, a także złożyli życzenia społeczności Ekonomika z okazji święta patrona szkoły. Krystyna Polakowska - wiceprezes Banku Spółdzielczego przypomniała zebranym o Wiktorze Godlewskim - powstańcu styczniowym urodzonym w Bogutach Wielkich, a pochowanym w Jasienicy, zesłańcu na Sybir, przyrodniku, ornitologu, badaczu jeziora Bajkał oraz współzałożycielu Ostrowskiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego, czyli późniejszego Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.
Obchody Dnia Patrona na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych, dlatego też mamy nadzieję, że wiedza o naszych lokalnych bohaterach narodowych związanych z powstaniem styczniowym będzie rozpowszechniana wśród społeczności szkolnej.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.