Karta EKUZ, do czego uprawnia?
Europejska Karta Zdrowia Ekuz.com.pl https://ekuz.com.pl/ uprawnia do otrzymania niezbędnej pomocy medycznej w takich wypadkach jak, urazy i wszelkie złamania, silna gorączka, zatrucia czy zawał serca. Każde zdarzenie losowe zostanie rozliczone na preferencyjnych warunkach, jeśli poszkodowany okaże ważną kartę. Karta EKUZ nie uwzględnia dodatkowych zabiegów, które nie stanowią konieczności, transportu medycznego do kraju, ubezpieczenia OC, usługi ratownictwa czy transportu zwłok.
Udając się do zagranicznej placówki, należy zabrać ze sobą paszport, dowód osobisty oraz kartę EKUZ. Lekarz, który przyjmie poszkodowanego, najpierw oceni, czy pomoc medyczna będzie podlegała zwrotowi z funduszu zdrowia. Należy pamiętać, że poszkodowany otrzyma pomoc na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju, oznacza to, że może wystąpić konieczność dopłaty do niektórych usług medycznych.
Jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ?
Kartę EKUZ można wyrobić sobie całkowicie za darmo w placówce NFZ, przebywając wciąż na terenie Polski. Aby móc uzyskać taki dokument, należy zgłosić się do oddziału, wypełnić odpowiedni wniosek wraz z załącznikami potwierdzającymi opłacanie składek zdrowotnych. Ubiegać się mogą osoby ubezpieczone w NFZ oraz najbliżsi członkowie jej rodzin.
Kartę można również wyrobić za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej, tak zwanej e-PUAP, lub wysyłając wniosek do NFZ wysłać drogą pocztową, lub e-mailem. Możesz również udać się osobiście do oddziału. Adresy warszawskich placówek znajdziesz na stronie: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-warszawie/. Czas oczekiwania na odebranie karty zależy od danego miesiąca. W trakcie urlopów wakacyjnych może wydłużyć się nawet do tygodnia. Nie warto zostawiać wyrobienia karty na ostatnią chwilę przed wyjazdem, gdyż może się zdarzyć, że czas oczekiwania ulegnie wydłużeniu ze względu na długie kolejki w NFZ.
Karta jest ważna w zależności od tego, w jakiej grupie osób się znajdujemy. Dwa miesiące ważności karty posiadają osoby bezrobotne, rok ważności jest dla osób, którzy mają stałą pracę, odprowadzają składki jako przedsiębiorcy, osoby ubezpieczone w NFZ dobrowolnie oraz członkowie ich rodzin, a także studenci, uczniowie oraz renciści i rolnicy ubezpieczeni w KRUS. Z pięciu lat ważności karty korzystają emeryci.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.