Warsztaty w muzeum (zdjęcia)

Dodano: 7 lutego 2020 08:19, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Miłosz Magrzyk

Warsztaty były przeznaczone dla uczniów szkół średnich. Tematyka spotkania nawiązywała bezpośrednio do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.
29 stycznia w tymczasowej siedzibie Muzeum Domu Rodziny Pileckich odbyły się warsztaty pt. "Warszawa miasto (nie)utracone", które były przeznaczone dla uczniów szkół średnich.

REKLAMA



Zazwyczaj w kontekście hasła "Warszawa - miasto, które przeżyło własną śmierć" mamy na myśli straty ludnościowe i materialne spowodowane przez Niemców w trakcie i po upadku powstania warszawskiego. Jednak należy pamiętać, że Warszawa już od 1939 roku była w niemieckich planach spisana na straty. Jej mieszkańców miano stopniowo eksterminować, a zabudowania zredukować do węzła komunikacyjnego.

Jednym z najtragiczniejszych przejawów realizacji zbrodniczej polityki niemieckiej było wydzielenie w samym sercu miasta getta. Odgrodzona murem, sztucznie odcięta od pozostałych części miasta dzielnica, stała się miejscem kaźni dla setek tysięcy polskich Żydów. Tragedia ta dotknęła jednak wszystkich mieszkańców stolicy. Na południu miasta wydzielono też specjalną dzielnicę niemiecką.

Te nienaturalnie gwałtowne zmiany odcisnęły niezatarte piętno na żywym organizmie, jakim była i jest Warszawa. Próby jej unicestwienia na szczęście nie doszły do skutku. Jednak blizna w postaci startego z powierzchni ziemi getta, jak i kwartałów innych dzielnic, do dziś są widoczne we współczesnym krajobrazie.

Co to znaczy dla nas w trzeciej dekadzie XXI? Czy fakt, że nie ma pośród nas potomków tych, którzy zostali unicestwieni w czasie niemieckiej okupacji coś zmienia w naszym życiu? Czy społeczeństwo tak mocno dotknięte ludobójstwem może dziś normalnie funkcjonować? Co to wszystko zmienia w życiu przeciętnego mieszkańca stolicy dzisiaj? Na takie pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy warsztatów.

Tematyka nawiązywała bezpośrednio do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście (27.01). Spotkanie poprowadził przedstawiciel Instytutu Pileckiego.



Zobacz również

Wodny tor przeszkód na ostrowskiej pływalni

7 lutego 2020, MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Wodny tor przeszkód będzie dostępny od 8 do 14 lutego.

E-usługowe podsumowanie 2019 roku

7 lutego 2020, Ministerstwo Cyfryzacji, red. Miłosz Magrzyk

Jeśli kiedykolwiek Polacy mieli jakiekolwiek wątpliwości, czy warto korzystać z e-administracji, to na pewno nie w 2019 roku.

IX Otwarty Turniej Tenisa Stołowego im. Ryszarda Łoniewskiego

6 lutego 2020, Urząd Gminy w Wąsewie, red. Miłosz Magrzyk

Turniej odbędzie się 16 lutego na hali Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]