- Zwiększyliśmy środki na wydatki majątkowe o 1 mln 300 tys. To są środki, które chcemy przeznaczyć na stworzenie dokumentacji projektowej rozbudowy szpitala - mówił dyrektor SPZZOZ Artur Wnuk.
W ramach rozbudowy mają powstać m.in.: blok operacyjny, nowe oddziały, a także pracownie.
- Obecnie naszą największą bolączką, największym problemem, jest mała możliwość wykonywania operacji na bloku operacyjnym - blok operacyjny nie spełnia żadnych wymogów, które zgodnie z przepisami prawa powinien spełniać, natomiast jesteśmy dopuszczeni warunkowo do korzystania z niego. Blok jest czynny praktycznie 6 dni w tygodniu - oznajmił dyrektor szpitala.
Dyrektor szpitala Artur Wnuk i starosta Zbigniew Chrupek zaprezentowali członkom Rady Społecznej SPZZOZ koncepcję rozbudowy szpitala.
Na planach zaprezentowano m.in. to, w którym miejscu miałby zostać dobudowany nowy budynek i jak miałby wyglądać. Jak powiedział dyrektor szpitala, powierzchnia tego budynku wyniosłaby około 4 500 m kwadratowych. Powstałby 4-salowy blok operacyjny (w tej chwili szpital ma 2-salowy blok operacyjny). Obok bloku operacyjnego znalazłaby się sterylizacja, która, jak powiedział dyrektor szpitala, w ponad 90% pracuje na rzecz bloku operacyjnego.
- Nad blokiem, nad największym pomieszczeniem na parterze, będą jeszcze 2 kondygnacje, na których będą 2 nowe piętra oddziałów szpitalnych - mówił Artur Wnuk. Jeden oddział szpitalny ma być przeznaczony na rozwój ortopedii i będziemy tam hospitalizować pacjentów, którym wszczepiamy protezy stawu kolanowego i biodrowego, ale również będziemy tam też hospitalizować pacjentów, u których wykonujemy bardzo skomplikowane operacje chirurgii kręgosłupa - mówił Artur Wnuk.
Nad 2 piętrami, na których mieściłyby się oddziały szpitalne, miałaby powstać wysunięta do góry platforma, na której znajdowałoby się lądowisko dla helikopterów.
- To wynika z wymogów prawa. Każdy szpital powiatowy, który ma SOR, powinien mieć również lądowisko dla helikopterów - mówił Artur Wnuk. - Ten 1 mln 300 tys., które zostało tutaj przewidziane, wzrost tych kosztów, wynika z tego, że mniej więcej tyle kosztuje wykonanie pełnej dokumentacji projektu budowlanego, projektu wykonawczego i aktualnego kosztorysu razem z pozwoleniem na budowę. Zależy nam na tym, żeby ta koncepcja miała swoje odzwierciedlenie w projektach budowlanym i wykonawczym - dodał.
Jak zapewniał Artur Wnuk, przedstawiciele firm, z którymi toczyły się w tej sprawie rozmowy, zapewnili, że przedsiębiorstwa są w stanie przygotować projekt w okresie wynoszącym około 6 miesięcy.
Tam, gdzie zostanie zakończona 2 kondygnacja - pomiędzy kondygnacją a platformą lądowiska - pozostanie przestrzeń. Ma to umożliwić w przyszłości, jeśli zaistnieje taka potrzeba, możliwość dobudowania piętra.
- Wstępne szacunki mówią o tym, że koszt budowy takiego budynku, który będzie miał jeszcze podpiwniczenie, który będzie miał około 4 500 metrów kwadratowych, razem z tą platformą, wyniesie około 40 milionów złotych, a czas realizacji zadania to około 3 lat - od momentu rozpoczęcia realizacji tej koncepcji do momentu zakończenia, czyli oddania budynku do użytku - mówił dyrektor SPZZOZ.
- Będziemy prosili o środki wójtów, w tej części, w jakiej mogą, bo na ten etap samego projektowania nie będziemy mieli środków, że ktoś nam da. Musimy sami to zrobić. Jak już będziemy mieli bilet do sięgnięcia po środki, to będzie to możliwe - mówił starosta Zbigniew Chrupek. - Dlaczego następuje takie przyspieszenie naszych działań? Proszę państwa, padły sygnały ze strony kancelarii premiera, że będą dofinansowania na poprawę infrastruktury w szpitalach powiatowych. Najgorsza rzecz, która mogłaby nam się przydarzyć, to taka, że ukaże się program, a my nie będziemy gotowi - kontynuował. - Na dzień dzisiejszy nie ma żadnej ścieżki finansowania budowy szpitali - nigdzie. Zawsze są 2 ścieżki przyjmowane przez nas w naszym myśleniu - jedna to jest PPP w tym zakresie, a druga to program rządowy.
Jak poinformował dyrektor Wnuk, brane pod uwagę jest również sięgnięcie po środki do Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozważane jest też wzięcie kredytu.
- Nasz szpital obecnie nie ma wysokich zobowiązań długoterminowych i wzięcie kredytu na długi okres wchodzi w grę i szpital byłby w stanie takie zobowiązanie ponieść. My z panem starostą jesteśmy tak zdeterminowani, że jeśli nic się nie znajdzie, to po prostu weźmiemy kredyt i będziemy go spłacać z zysków, jakie uzyskamy na nowym bloku operacyjnym, z tego, co uda nam się wypracować. Jeśli buduje się coś, co przynosi zyski, to jest szansa wtedy spłacać nawet długoterminowe zobowiązania - mówił dyrektor Artur Wnuk.
Podczas posiedzenia członkowie Rady Społecznej SPZZOZ zajęli się także m.in. podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej zbycia mienia ruchomego stanowiącego majątek trwały SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej, a także analizą skarg i wniosków oraz pochwał za 2019 r.
Przed wejściem na salę, na której obradowała Rada Społeczna SPZZOZ, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi wraz z pielęgniarkami z Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej przeprowadzili akcję bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku wykrycia we krwi przeciwciał anty-HCV. Wspólne działanie miało na celu popularyzację badań profilaktycznych oraz zwiększenie wiedzy i świadomości społecznej na temat wirusa HCV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C).
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.