W okresie pobytu w Ostrowi położył istotne zasługi dla społeczności naszego miasta, biorąc czynny udział w reaktywacji harcerstwa w latach 1944 -1947, czyli w okresie rozpoczynającej się komunistycznej indoktrynacji, szczególnie silnie ukierunkowanej na środowisko młodzieży szkolnej, w tym na ZHP.
W tych trudnych powojennych czasach Edward Radwański był organizatorem życia harcerskiego, co miało istotny wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży, zwłaszcza tej z liceum ogólnokształcącego. Po aresztowaniu przez UB komendanta ostrowskiego hufca ZHP,profesora Piotra Relugi, był organizatorem i komendantem wielu obozów harcerskich dla ostrowskiej młodzieży (Dudy, Brok, Bojany, Płock).
Ponownie,po okresie okupacji, zorganizował i dowodził w latach 1944-1947 Harcerskim Oddziałem Pożarniczym, będącym istotnym uzupełnieniem kadr ostrowskiej OSP.
Po zdobyciu świadectwa dojrzałości w warszawskim Liceum im. Władysława IV ukończył studia inżynierskie na Politechnice Warszawskiej, z którą związał się na cały okres pracy zawodowej, uzyskując stanowisko docenta.
Mimo rozlicznych zajęć nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. Szczególnie pasjonowała go praca z młodzieżą. Wielokrotnie odbywał spotkania z uczniami LO oraz uczestniczył w utworzeniu i pracach Koła Wychowanków i Absolwentów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowi Mazowieckiej, za co społeczność Kopernika zaliczyła go do grona wybitnych wychowanków tego liceum.
Uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka, z dnia 15 marca 2017 roku, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrów Mazowiecka.
Źródło zdjęcia: UM w Ostrowi Mazowieckiej
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.