Ideą Dnia Rzucania Palenia jest zwrócenie uwagi nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu, ale także i przede wszystkim, zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia. Apele te skierowane są głównie do rodziców, nauczycieli, i wychowawców.
Rzucenie palenia nie jest łatwe. Papieros, to przede wszystkim nikotyna, która uzależnia podobnie jak inne narkotyki, kokaina czy heroina. 70% palaczy chce rzucić ten nałóg, ale udaje się to jedynie 3%, pozostali decyzję tę odwlekają do "następnego razu".
Dym tytoniowy składa się z ponad 4 tys. związków chemicznych, w tym prawie 40 to związki rakotwórcze. Liczba komplikacji zdrowotnych, które mogą wystąpić u palacza jest bardzo duża. Poczynając od chorób gardła, krtani, astmy, zawału, nieżytu oskrzeli po pogorszenie wzroku i słuchu.
Co dzień 500 młodych ludzi sięga po pierwszego papierosa. Większość z nich wpada w uzależnienie. Dane epidemiologiczne dowodzą, że z powodu palenia tytoniu co 8 sekund na świecie umiera człowiek. W Polsce co godzinę umiera 9 osób, rocznie około 80 tysięcy.
Być może dzięki organizowaniu dni takich jak ten, wielu akcji i kampanii społecznych, a także dzięki apelom lekarzy, mediów oraz ludzi show biznesu, kolejni palacze podejmą decyzję o rozstaniu z nałogiem, bo na to nigdy nie jest za późno.
Komentarze
Dodano: 17 listopada 2005 15:49, ~prozac
Co to za tytuł "Światowy Dzień Rzucania Papierosa"??
Dodano: 17 listopada 2005 15:58, ~Kobra
Drobna pomyłka prozac, dzięki za upomnienie:)
Dodano: 18 listopada 2005 09:26, ~Kulczyk
Ta, ja rozumiem ideę, ale TAKIE zdjęcie w knajpie od papierosa mnie nie ustrzeże. Rzekłb ym nawet, że zachęci... Przy bezalkoholowym...
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.