Debet na koncie to pewnego rodzaju forma pożyczki https://pozyczkaportal.pl/kategoria-produktu/pozyczka-ratalna/, która pozwala na korzystanie z dodatkowych środków w dowolnym miejscu i czasie. Debet przyznawany jest przez instytucję finansową w określonej kwocie. Ubiegać się o niego może każda pełnoletnia i wypłacalna osoba, która potrzebuje dodatkowej gotówki na niespodziewane wydatki. Limit na koncie dostępny jest jednak po określeniu wszystkich warunków, które narzuca pożyczkodawca. Znajdziemy je na jego stronie internetowej.
Musimy pamiętać, że istnieje wiele czynników, które mają wpływ na wysokość debetu. Są to m.in.:
- wiek;
- rodzaj zatrudnienia;
- okres zatrudnienia;
- wysokość dochodu;
- liczba osób pozostająca w gospodarstwie domowym na utrzymaniu wnioskującego o debet.
Wykorzystując debet ponad jego wartość, powstaje ujemne saldo na rachunku bankowym. Musimy o tym pamiętać, ponieważ powiększające się saldo prowadzi do zadłużenia w wyniku naliczonych odsetek.
Pamiętajmy, aby nie mylić salda debetowego z dostępnymi środkami. Oba pojęcia pojawiają się po zalogowaniu na nasze konto. Saldo debetowe to suma środków dostępnych na rachunku, przy czym obejmuje ona również transakcje nierozliczone. Dostępne środki to pieniądze, które rzeczywiście możemy wykorzystać.
Jak działa debet?
Zasada działania debetu jest bardzo prosta https://www.portel.pl/spoleczenstwo/co-to-jest-i-jak-dziala-debet-na-koncie/111912. Po złożeniu wniosku o debet w instytucji finansowej i jego pozytywnym rozpatrzeniu klient otrzymuje na konto określoną sumę pieniędzy. Może nimi dowolnie dysponować. Bank nie musi znać celu przeznaczenia pieniędzy. Często klient sam nie wie, na co je wyda, ponieważ zwykle z przyznanych w ramach debetu pieniędzy opłacane są niespodziewane wydatki.
Wykorzystane pieniądze należy zwrócić. Jak to zrobić? Wystarczy zasilić swoje konto lub poczekać na wpływy (np. wynagrodzenie za pracę). Wtedy debet na koncie zostaje spłacony, a limit odnowiony. Możemy z niego korzystać aż do momentu zakończenia umowy z pożyczkodawcą.
Kto powinien sięgnąć po debet na koncie?
Dodatkowy zastrzyk gotówki może się przydać każdemu. Nie ma znaczenia więc, czy jesteśmy studentami, czy też osobami starszymi. Każdy z nas ma do czynienia z niespodziewanymi płatnościami. Dostęp do dodatkowej gotówki po wykorzystaniu pieniędzy znajdujących się na koncie sprawdzi się:
- wśród studentów, którzy często żyją spontanicznie i mają różne dodatkowe wydatki;
- u osób starszych, które mają niską rentę czy emeryturę lub muszą na nie długo czekać, a potrzebują obecnie kupić leki;
- u osób podróżujących, które narażone są na niespodziewane sytuacje podczas wyjazdów;
- u osób, które poczują większy komfort, mając dostęp do dodatkowych pieniędzy na co dzień.
Należy pamiętać, że debet na koncie nie jest dla każdego. Osoby, które mają problem z terminowym zwrotem pieniędzy, nie powinny po niego sięgać. Może to doprowadzić do zadłużenia i źle wpłynąć na zdolność kredytową.
Wady i zalety debetu na koncie
Debet na koncie to oferta instytucji finansowych skierowana do osób wypłacalnych i świadomych obowiązku jego regulacji. Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o debet na rachunku, warto poznać jego wady i zalety. Do plusów rozwiązania należą:
- błyskawiczny zastrzyk gotówki;
- możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel;
- łatwy proces aplikowania o debet;
- formalności ograniczone są do minimum;
- debet na koncie spłaca się automatycznie z naszych dochodów;
- możliwość ponownego skorzystania z salda tuż po spłacie zadłużenie;
- niskie koszty (bank nalicza odsetki od wykorzystanej kwoty, a nie przyznanego limitu).
Minusem debetu na koncie jest ciągły dostęp do pieniędzy, które w rzeczywistości nie należą do nas. Jeśli źle będziemy nimi zarządzać, możemy ponieść konsekwencje. Zostaną nam naliczone odsetki i zostaniemy wpisani do rejestrów dłużników. Pożyczkodawca może również rozwiązać z nami umowę.
Czy komornik może zająć debet na koncie?
Kodeks cywilny bardzo dokładnie określa warunki działania komornika https://www.jaslo4u.pl/co-moze-komornik-sadowy-newsy-jaslo-24982. Czy ma on prawo do naszego debetu na koncie, jeśli wobec nas prowadzona jest egzekucja? Według przepisów egzekutor może przejąć nasz rachunek bankowy. Egzekucji poddane mogą być wyłącznie środki znajdujące się na rachunku. Debet nie może zostać przejęty przez urzędnika.
Aby uniknąć sytuacji, w której będziemy się zastanawiać nad losami naszego debetu, warto spłacać go na czas i świadomie korzystać z przyznanych nam środków.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.