Tischnerowska filozofia
Ks. Józef Tischner https://www.taniaksiazka.pl/autor/jozef-tischner, bo o nim cały czas mowa, wchodził w polemiki z egzystencjalistami oraz filozofami oświecenia. Świat religii ze względu na wyznawane w nim wartości i świat filozofii według jego koncepcji powinny być ze sobą tożsame, przenikać się, by jak najwięcej wnieść w życie każdego człowieka. Ani religia, ani filozofia nie mogą być przy tym odrealnione od problemów zwykłych ludzi.
W epicentrum jego zainteresowań znajdował się właśnie człowiek i jego życie, często naznaczone trudnościami, ciężką pracą i koniecznością zmagania się ze złem. Jako kapelan tak bliski ludziom żyjącym w czasach kryzysów, znał ich problemy od podszewki i pochylał się nad nimi. Dlatego doceniany jest jako autor, który dotykając spraw poważnych i wartości najważniejszych próbował - i to z sukcesem - swoje przemyślenia przekładać na prosty, zrozumiały dla każdego język.
Co warto przeczytać?
Wielką popularnością i to nie bez powodu cieszą się książki duszpasterza skierowane właśnie do szerszej publiczności. Czytelnicy szczególnie upodobali sobie "Historię filozofii po góralsku" czy "Krótki przewodnik po życiu". Dla szukających sposobu na to, jak rozmawiać z dziećmi, odpowiedzi kryć się mogą w książce pt. "Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne". Lubujący wywiady sięgnąć z kolei powinni po "Oby wszyscy tak milczeli o Bogu" lub "Przekonać Pana Boga".
Choć i pierwszych publikacjach ks. Tischnera nie należy pomijać. Wymieńmy tu chociażby "Świat ludzkiej idei" czy "Myślenie według wartości". Za dzieło wręcz sztandarowe uznaje się również "Filozofię dramatu" - jedną z ciekawszych i ważniejszych polskich książek filozoficznych. A zaznaczmy, że wymienione pozycji to zaledwie część dorobku polskiego księdza i myśliciela - wartościowych dzieł jego autorstwa jest znacznie więcej.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.