Mł. chor. Łukasz Sikora "Sikor" i st. sierż. Krzysztof Pluta "Wir" wchodzą w skład Zespołu Działań Niekonwencjonalnych WOT. Jeszcze kilkanaście dni temu byli żołnierzami rezerwy. Na własny wniosek zostali przywróceni do okresowej służby wojskowej, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z terytorialsami.
Specjaliści medycyny pola walki przeprowadzili już pierwsze szkolenia w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W ciągu najbliższych kilku tygodni szkolenia takie odbędą się w 6 brygadach OT i Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przeprowadzenie takiego szkolenie zaplanowano na maj.
Po szkoleniach i zdanych egzaminach żołnierze OT otrzymają certyfikat "T3C NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO. Z tymi kompetencjami żołnierze WOT będą mogli efektywniej działać w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z COVID-19.
Kurs podstawowy medycyny taktycznej oparty na wytycznych komitetu Tactical Combat CasualtyCare (TCCC) kierowany jest do żołnierzy OT z podstawowymi i zaawansowanymi kompetencjami medycznymi. Dzięki praktycznej wiedzy zdobytej podczas szkoleń terytorialsi będą mogli także skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych - podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli w realnych okolicznościach.
WOT już od 6 marca br. prowadzą działania związane z walką z pandemią COVID-19. Od 18 marca br. WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna wiosna". Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
W ramach "Odpornej wiosny" żołnierze 5 MBOT dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne 5 szpitali na terenie Mazowsza, a także od poniedziałku pobierają wymazy osobom przybywającym na kwarantannie, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz pełnią dyżury na infolinii wsparcia psychologicznego. Wśród innych działań należy wymienić także wsparcie policji.
Mł. chor. Łukasz Sikora "Sikor" to kawaler Orderu Krzyża Wojskowego, były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych "Special Operations Combat Medic" w US Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.
St. sierż. Krzysztof Pluta "Wir" to pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15-letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.
Źródło zdjęcia: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.