Poznaj historię Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Dodano: 15 kwietnia 2020 08:46, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Miłosz Magrzyk

Na wspólne zwiedzanie zaprasza Muzeum Dom Rodziny Pileckich.
Zapraszamy na wspólne zwiedzanie powiatu ostrowskiego i zaczynamy od historii Ostrowi Mazowieckiej.

REKLAMA



Ostrów Mazowiecka

W początkach swoich dziejów Ostrów była niewielką osadą zagubioną w sercu Puszczy Białej, zamieszkałą przez bartników oraz osadników trudniących się gospodarką leśną. Od bartniczej drabiny ostrowy wzięła zresztą swoją nazwę. W połowie XIV w. książę mazowiecki Janusz Starszy zamienił leśną osadę w dużą wieś czynszową na prawie chełmińskim i od tego czasu rozpoczął się dynamiczny jej rozwój.

20 marca 1434 r. Ostrów otrzymała prawa miejskie z rąk księcia Bolesława IV, a w 80 lat później (28.12.1514r.) księżna Anna Mazowiecka nadała jej przywilej odbywania 4 jarmarków rocznie, co w znaczący sposób wpłynęło na dalszy rozwój miasta, które na początku XVI w. zaliczano do jednego ze znaczniejszych na Mazowszu.

Po inkorporacji Mazowsza do Korony Polskiej, w miejscu dawnego myśliwskiego dworu książęcego, wybudowano okazały dwór królewski Zygmunta Augusta. Po katastrofalnych burzach dziejowych wieku XVII zniszczona podczas wojen szwedzkich Ostrów nigdy już nie odzyskała swojego znaczenia i dawnej świetności. Przyczyniły się do tego również kolejne wojny.

3 lutego 1807 roku miała tu miejsce potyczka wojsk francuskich z Rosjanami. W powstaniu 1863 roku mieszkańcy Ostrowi wzięli czynny i liczny udział, o czym przypominają mogiły na cmentarzu oraz krzyże wystawione w miejscach straceń powstańców.

Pod koniec XIX wieku w Komorowie władze rosyjskie wybudowały duże koszary, które w II RP służyły z powodzeniem Wojsku Polskiemu (między innymi mieściły się tu największa uczelnia wojskowa II RP - Szkoła Podchorążych Piechoty oraz 18 Pułk Artylerii Lekkiej).

Podczas wojny z bolszewikami na przedpolach miasta i na jego ulicach toczyły się zacięte walki (4 i 20 sierpnia 1920 r.). Podczas ostatniej wojny Ostrów została zniszczona w ponad 60%, straty ludzkie również były ogromne (ponad 5 000 osób).

Już 11 listopada 1939 r. Niemcy rozstrzelali około 600 żydowskich mieszkańców miasta. Podczas okupacji w okolicach Ostrowi znajdowały się obozy jenieckie - Grądy i Komorowo, w których zginęło ok. 120.000 jeńców radzieckich oraz obóz zagłady w Treblince (ok. 750.000 ofiar głównie Żydów, ale także Polaków i Cyganów). Miejscami masowych mordów były także okolice wiosek Guty-Bujno i Sagaje/Biel.

28 sierpnia 1944 r. Niemcy wycofali się z podpalonej Ostrowi, pozostawiając za sobą ruiny i zgliszcza. Pomimo wojennych zniszczeń odbudowane miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc i obiektów, które opowiadają o lokalnej historii i które warto odwiedzić. Są to:

- neogotycki kościół pw. WNMP (1885-1893) z rzeźbami Andrzeja Pruszyńskiego,

- cmentarz parafialny z końca XVIII w. z kaplicą św. Zofii (1830) i nagrobkami z lat dwudziestych XIX w., mogiłami powstańców, żołnierzy obydwu wojen światowych, wojny bolszewickiej, żołnierzy AK, zasłużonych dla miasta działaczy, społeczników oraz Mauzoleum poświęconemu "Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej Poległym Pomordowanym w latach 1939-1956".

- krzyże powstańcze przy ul. 63. Roku i Sikorskiego; pomnik - głaz w miejscu szpitala powstańczego, upamiętniające udział mieszkańców Ostrowi w powstaniu styczniowym,

- pomnik w miejscu wymordowania przez Niemców 11 listopada 1939 ok. 600 ostrowskich Żydów,

- pomniki: Żołnierza i Partyzanta tzw. ostrowska Nike; Księżnej Anny Mazowieckiej; 18. Pułku Artylerii Lekkiej; Pomordowanym Policjantom II RP; Żołnierzy Wyklętych; rtm. Witolda Pileckiego (ZS nr 1); Nauczycielom Tajnego Nauczania 1939-1944; Mikołaja Kopernika (LO); Dąb Wolności (1919 r.).

- budynki: ratusz miejski (1927); stare Jatki (1903); Bank Spółdzielczy (1926); Liceum Ogólnokształcące (założ. w 1909, nowy budynek oddany w 1928); biblioteka publiczna - dom Dobrzeleckiego (przed I w.św.); Stara Elektrownia (1929); Gród Książąt Mazowieckich; willa Kosteckiego; dom Wnukowskiego; park miejski nad stawem (2 połowa XIX w.); d. Park Napoleona (przy SP nr 1).

- muzea: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, prywatne Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej.

Nie tylko w samej Ostrowi, ale i na terenie całego powiatu, odwiedzający znajdą ślady niezwykle bogatej przeszłości tych ziem - od neolitu poczynając, poprzez średniowiecze, szwedzki "potop", wojny napoleońskie, aż do czasów współczesnych.

Po II wojnie pozostała szczególna pamiątka - ponad 100 obiektów tzw. linii Mołotowa - będących z jednej strony interesującymi reliktami architektury militarnej, a z drugiej - namacalnym świadectwem IV rozbioru Polski.


Zobacz również

Czy w święta na drogach powiatu ostrowskiego było bezpiecznie?

15 kwietnia 2020, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Policjanci odnotowali 2 kolizje, zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców i jednego po spożyciu alkoholu.

Pożar młodnika za Wąsewem (zdjęcia)

15 kwietnia 2020, OSP w Wąsewie, red. Miłosz Magrzyk

Działania strażaków polegały na podaniu prądów wody w natarciu.

Funkcjonowanie gminnego punktu konsultacyjnego

14 kwietnia 2020, Urząd Gminy w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Osoby, które szukają pomocy, mogą dzwonić pod numer 882 579 521. Kontakt telefoniczny możliwy jest w każdą sobotę kwietnia w godz. 9.00-11.00.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]