Poznaj historię gminy Andrzejewo (zdjęcia)

Dodano: 16 kwietnia 2020 08:44, Autor: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Miłosz Magrzyk

We wrześniu 1939 roku w okolicach Andrzejewa i Łętownicy została stoczona największa bitwa wojny obronnej w tej części Mazowsza.

Dawna nazwa Wronie (pierwsza wzmianka z I połowy XIII w.), następnie Andrzejów, Andrzejewo - od imienia biskupa Andrzeja Krzyckiego, który w roku 1528 nadał wiosce prawa miejskie (w 1869 roku w wyniku represji po powstaniu styczniowym Andrzejewo zostało pozbawione praw miejskich i stało się osadą wiejską).

REKLAMA



Na początku XIV wieku powstała tu parafia z kościołem pw. św. Bartłomieja. W roku 1526 w miejsce drewnianej świątyni rozpoczęto budowę okazałego kościoła murowanego w stylu gotyku nadwiślańskiego (budowę ukończono w 1605 roku) W Andrzejewie spędził lata dziecięce kardynał Stefan Wyszyński. We wrześniu 1939 roku w okolicach Andrzejewa i Łętownicy została stoczona największa bitwa wojny obronnej w tej części Mazowsza.

Na cmentarzu parafialnym znajduje się kaplica cmentarna z 1884 r.; grób Julianny Wyszyńskiej - matki kard. Stefana Wyszyńskiego, oraz jego siostry; mogiła - mauzoleum żołnierzy 18 DP poległych pod Andrzejewem i Łętownicą 12-13.09.1939 roku oraz mogiła żołnierzy AK i NOW poległych 23 czerwca 1944 roku w Czerwonym Borze.

W leżących nieopodal wioskach Załuski-Lipniewo i Pieńki-Żaki znajdują się cmentarze z I wojny św., a w Paproci Dużej (pow. zambrowski) 15 lipca 1899 roku odbył się ślub Józefa Piłsudskiego z Marią z Koplewskich Juszkiewiczową, a nieopodal kościoła jest mogiła żołnierzy 201 ochotn. poległych 4 sierpnia 1920 roku.



Zobacz również

Kolejny pożar traw

16 kwietnia 2020, OSP w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Do pożaru doszło 12 kwietnia. Działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia i przelaniu wodą pogorzeliska.

Żołnierze wspierają służby medyczne (zdjęcia)

16 kwietnia 2020, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, red. Miłosz Magrzyk

Wszędzie tam, gdzie żołnierze OT pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.

Maseczki dla mieszkańców gminy Szulborze Wielkie

15 kwietnia 2020, Urząd Gminy w Szulborzu Wielkim, red. Miłosz Magrzyk

Zakupiono 1500 maseczek wielokrotnego użytku.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]